Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином

141

Мадагаскарський жасмин як доглядати в домашніх умовах. Жасмин: розмноження. Жасмин: пересадка. Умови необхідні для вирощування жасмину.

Зміст

Жасмин мадагаскарський (stephanotis floribunda)

Суцвіття прекрасних воскових білих квіток жасмину добре виглядають на тлі яскраво-зеленого листя. Жасмин широко відомий і неодмінно входить до складу букета для нареченої. Однак мадагаскарський жасмин не такий простий для вирощування в домашніх умовах. Йому потрібне хороше освітлення і дбайливий полив, особливо взимку, коли надлишок води може виявитися згубним для рослини. Найкраще дозволити жасмину підніматися по стінах заскленої лоджії, щоб все літо звідти звисали грона квіток. У кімнаті жасмин можна пустити вгору по жердині або навколо петлі, і тоді він буде добре рости біля сонячного вікна. Купуючи мадагаскарський жасмин, вибирайте здорове рослина з напіврозпустилися квітками. У хороших умовах пагони жасмину щорічно можуть виростати на 60 см, досягаючи довжини 6 м.

Освітленість: максимально можлива. Помістіть рослину біля сонячного вікна, але в самий розпал літа притіняйте від променів полуденного сонця.

Температура: взимку — не нижче 13 °с, влітку — близько 15-24 °с.

Полив жасмину: влітку поливайте рослину м’якою теплою водою 2-3 рази на тиждень, взимку — раз на тиждень. При падінні температури нижче мінімуму скоротіть полив до мінімуму.

Вологість повітря: влітку щодня обприскуйте рослину м’якою теплою водою, прикриваючи суцвіття; взимку обприскуйте раз на тиждень. Помістіть горщик у піддон з галькою, залитою водою.

Підживлення для жасмину: навесні і влітку, в період росту і цвітіння, підгодовуйте рослину рідкими добривами, розводячи їх в 2 рази слабкіше, ніж рекомендує виробник.

Грунт для жасмину: родюча глиниста суміш.

Пересадка жасмину: молодий і швидко зростаючий екземпляр пересаджуйте 2 рази на рік, навесні і влітку. Рослина старше 2 років пересаджуйте щовесни.

Догляд за зовнішнім виглядом жасмину: для очищення рослини достатньо обприскувань для підтримки вологості. Якщо рослина дуже сильно запилилося, протріть його мокрою губкою.

Особливості догляду за жасмином

Опора у вигляді петлі. Застроміть в грунт кінці пружною дроту або гнучкого прута на 2/3 глибини горщика так, щоб утворилася петля. Прив’яжіть втечу до одного з кінців і обережно обвийте цим пагоном петлю. Для надійності прикріпіть до опори мотузку і протягніть її уздовж петлі, акуратно прив’язуючи втечу по всій довжині.

Стефанотіс відноситься до підродини ластовневі сімейства в природному вигляді представників цього роду можна зустріти в японії, китаї, африці та о.мадагаскар. До речі, тому його ще називають «мадагаскарським жасмином». Це дуже декоративна рослина. У нього дуже красиві шкірясті, темно-зелене листя. Квітки ніжно-білого кольору, ароматні. Ростуть пухкими суцвіттями. Період цвітіння триває все літо. Сік стефанотіса містить речовини, тому не розміщуйте його в легкодоступному для дітей місці.

Освітлення.

рослина. Цвітіння можливо тільки якщо на нього потрапляють прямі сонячні промені. Влітку ліану краще вирощувати на східному або західному вікні. Взимку стефанотісу необхідно якомога більше світла, тому його в цю пору року розміщують на підвіконні вікна. Цвітіння відбувається при довгому світловому дні, тобто при природному освітленні-влітку. При досвечивании люмінесцентними лампами, можна значно продовжити період цвітіння. Вчасно бутонізації і цвітіння не переставляйте і не повертайте горщик з рослиною. Стефанотіс цього не любить.

Температура.

В період активного росту, тобто в період з весни до осені, стефанотіс воліє звичайну кімнатну температуру. А ось в зимовий період під час закладки квіткових бруньок, необхідно надати прохолоду. Температура не повинна опускатися нижче 10ºc, а оптимальний вміст при 14-16ºc. Ліана погано переносить різкі перепади температур.

Полив.

Стефанотіс воліє рясний в літній період. Вода повинна бути м’якою або добре відстояною. У зимовий період поливати потрібно менше, особливо, якщо стефанотіс міститься в прохолоді. Зимовий період спокою стимулює рясне цвітіння.

Вологість.

Стефанотіс воліє підвищену , регулярні обприскування і обмивання теплою і м’якою водою. Розміщувати рослина краще подалі від батарей центрального опалення, з їх осушує дією в зимовий час.

Підживлення.

Стефанотіс регулярно удобрюють навесні і влітку, приблизно раз на два тижні. Рослина чутливо до надлишку азоту, рослина тоді починає рясно нарощувати зелену масу на шкоду цвітінню. Добрива для стефанотіса використовують зі зниженим вмістом цього елемента. Зазвичай можна застосовують комплексні добрива для красивоцветущих рослин.

Пересадка.

Молоді стефанотіси пересаджують щорічно, екземпляри постарше – раз в 2-3 роки. Зазвичай пересадкою займаються навесні із закінченням періоду спокою. Грунт для посадки повинна складатися з суміші листової, дернової землі, перегною і піску в рівних пропорціях або використовувати магазинний почвогрунт (я використовувала для ароїдних). Корисно в грунт додати стимулятор коренеутворення (корневин і т.п.).

Розмноження.

Стефанотіс в домашніх умовах можна розмножити тільки вегетативно, тобто живцями, тому насіннєвий спосіб розмноження я описувати не буду. Живці необхідно брати полуодревесневшіе, з 2 міжвузлями. Коріння утворюються на самому міжвузлі, тому зріз роблять на 1-2 см нижче. Живці обробляють стимулятором коренеутворення (корневин, бурштинова кислота і т.д.) і садять в суміш торфу і піску (1:1), або в магазинний почвогрунт з перлітом. Потім майбутній стефанотіс необхідно накрити плівкою або склом для підтримки високої вологості. Дуже важливо дотримуватися температурного режиму при укоріненні, вона не повинна опускатися нижче 25ºc. При меншій температурі живці можуть загнити. Після того, як почнуть з’являтися нові пагони можна прищипнуть верхівку для розгалуження і поступово привчати до повітря кімнати.

проблеми змісту.

Стефанотіс може пошкоджуватися попелиць, щитівкою і павутинним кліщем. Добре переносить застосування інсектицидів. При різкому переохолодженні можуть обсипатися листя. Листя можуть жовтіти і опадати так само і при нестачі поживних речовин в грунті або нестачі світла.

Стефанотіс (stephanotis) був знайдений на острові мадагаскар. Його квіти за формою і ароматом нагадують жасмин. Звідси і друга назва-мадагаскарський жасмин. У природі рослина зустрічається в китаї, японії, на малайських островах. Але найбільше різновидів квітки можна побачити на його батьківщині — в тропічних лісах мадагаскару.

У природі стефанотіс — це велика ліана, яка обвиває зростаючі поруч дерева. У тропічному кліматі мадагаскарський жасмин цвіте практично цілий рік-до десяти місяців. «одомашнений» екзот радує квітами не так довго, зазвичай до чотирьох місяців. Але побачивши один раз це прекрасне видовище, забути його неможливо. Тому квітникарі готові догоджати заморському» вереді » — все заради ніжних квітів і їх дивного аромату, що заповнює всю кімнату. Дослівно назва рослини перекладається як»корона з вушок». Квіти стефанотіса дійсно нагадують корону, що складається з вушок-пелюсток.

ботанічний опис

Стефанотіс-представник сімейства ластоневих. У природі ця багаторічна ліана виростає до 6 м. Мадагаскарський жасмин набуває особливої декоративності під час цвітіння. Коли квітконіс з білою хмарою суцвіть пробивається через яскраво-зелене листя, від тропічної ліани неможливо відірвати очей. Витка рослина можна дізнатися за характерними особливостями.

  • стебло. у молодого рослини стебло еластичне, пружне. З віком він дерев’яніє.
  • листя. у ліани великі листи. Вони можуть витягуватися до 12 см.до стебла листи кріпляться за допомогою довгих живців. Листя овальні з загостреним кінчиком, по центру чітко видно світла жилка. Глянцеві, шкірясті, темно-смарагдові листя не менш привабливі, ніж квіти. Зустрічаються сорти з строкатим листям.
  • квіти. складаються з п’яти пелюсток, схожі на зірочки. Вони зібрані в кисті. Мають стійкий приємний аромат. Квіти можуть бути білими, ліловими, жовтуватими, але у багатьох квітникарів стефанотіс асоціюється виключно з білими квітами. Так цвіте одомашнена різновид ліани.
  • плоди. плоди на рослині-рідкісне явище навіть в природі. Вони являють собою двухраздельную коробочку, в якій знаходяться насіння. На дозрівання плоду йде рік. Після коробочка розкривається і насіння, схожі на маленькі парашути,Розлітатися.

Сік мадагаскарського жасмину при попаданні на слизові викликає сильне роздратування. Всі маніпуляції з ліаною потрібно проводити в рукавичках. Вазон з екзотичною рослиною потрібно ставити так, щоб у дітей і домашніх тварин не було до нього доступу.

видова різноманітність і різновид для будинку

Існує всього 16 видів (за деякими даними тільки 12) стефанотіса. Про особливості найпопулярніших різновидів допоможе дізнатися таблиця.

Таблиця-різновиди стефанотіса і їх особливості

Єдиний різновид, пристосована для кімнатного вирощування, — стефанотіс рясноквітучий. Ліані хоч і потрібні особливі умови, але вона цілком може пристосуватися до підвіконня. Ідеально, якщо є можливість вирощувати мадагаскарський жасмин в зимовому саду або в оранжереї.

Красиві квіти-зірочки обільноцветущей різновиди часто використовують для створення букета нареченої: виглядає композиція з ніжними суцвіттями стильно і зворушливо. До речі, місце для» зірочок » знайшлося і в букеті принцеси діани, що увійшов в історію: розкішний каскад з білих ароматних квітів майже стосувався землі.

Базовий догляд

Вважається, що мадагаскарський жасмин підсилює жіночу енергетику і негативно впливає на чоловічу. Народна мудрість говорить, що його не варто ставити в спальні, а ось на кухні, яка споконвіку визнана жіночими володіннями, в самий раз. До голосу народу варто прислухатися, навіть якщо ви не вірите в прикмети. У квітів насичений запах: в спальні рослини розміщувати не рекомендується, від них може боліти голова.

Освітлення

Мадагаскарський жасмин славиться своєю світлолюбністю. У природі він росте там, де день довгий, тому гостро реагує на брак світла. Але не поспішайте ставити вазон з квіткою на підвіконня, залитий сонцем: від прямих сонячних променів стефанотіс втрачає свою декоративність — на листках і квітах з’являються опіки. Краще рішення-східне або західне вікно. Влітку варто притіняти рослина, створюючи розсіяне світло. Легка фіранка допоможе вирішити проблему, якщо для вазона є місце тільки на південному вікні, де освітлення занадто яскраве, і промені сонця цілий день спрямовані прямо на рослину. Коли день стане коротким, рекомендується підсвічувати ліану лампами денного світла.

Стефанотісу потрібно не менше 12 годин світла на добу. Це — обов’язкова умова, якщо хочете, щоб «вихованець» цвів довго і пишно.

температурний режим

З потеплінням на вулиці температура в кімнаті, де росте екзот, повинна бути +20-25°с. Ліані потрібна прохолода взимку: тоді вона набереться сил і порадує буйством квітів. У зимовий час рекомендується підтримувати температуру в межах +14-17°с.якщо вона буде вище, то закладка квіткових бруньок може не відбутися. Слідкуйте, щоб показання градусника не впали нижче +12°с.занадто холодне зміст негативно позначається на декоративності квітки — рослина може почати чахнути, відмовиться цвісти з настанням сезону.

Температурні перепади і протяги згубні для мадагаскарського жасмину. Краще ставити рослину на той підвіконня, який не використовується для провітрювання, особливо в зимовий час.

Полив

З настанням весни стефанотісу потрібно рясний полив. У вегетаційний період земля повинна бути завжди помірно-вологою. Іноді для цього доводиться поливати рослину кожні два дні, іноді-рідше. Частота залежить від мікроклімату в будинку.

Не можна допускати пересихання грунту в горщику, але важливо стежити, щоб вода в піддоні не застоювалася. Восени рослина поливають помірно, а з настанням холодів частоту процедури зводять до мінімуму — раз на тиждень.

Поливати тропічного гостя потрібно тільки відстояною водою: вапно шкодить вибагливому рослині. Кімнатна температура води-обов’язкова умова, інакше почнуться»капризи».

Вологість

На батьківщині мадагаскарського жасмину висока вологість. Якщо не створити ліані схожі умови, вона не приживеться в будинку. У літній період «задобрити» рослина допоможе щоденне обприскування. Вода повинна бути теплою. Не можна, щоб рідина потрапляла на квіти. Підвищити вологість в будинку можна за допомогою зволожувача повітря. У відгуках квітникарі рекомендують ставити горщик на піддон з вологою галькою або керамзитом, розміщувати поруч з вазоном ємності, наповнені водою.

Якщо рослина зимує в прохолоді, то у нього настає стан спокою. Обприскувати ліану потрібно набагато рідше. Але при розташуванні вазона біля опалювальних приладів не поспішайте ховати пульверизатор. Можна протирати листя вологою ганчірочкою, але вона повинна бути м’якою.

частота » годувань»

У період, коли стефанотіс знаходиться в інтенсивній вегетації (весняно-літній сезон), потрібна регулярна підгодівля. «годують» рослину двічі місяць. Використовують мінеральне або комплексне добриво. Слід вибирати «їжу», призначену спеціально для квітучих рослин. Якщо наситити грунт азотом, стебла і листя ліани будуть активно розвиватися, але на шкоду цвітінню. Коли рослина знаходиться в стані спокою, його не «годують».

Не поспішайте підгодовувати «вихованця» відразу після пересадки. Найближчий місяць рослина буде отримувати все необхідне з нового грунту. У питаннях «годування» важливо не перестаратися.

Обрізка

Навесні потрібно обов’язково обрізати стефанотіс. Ця процедура потрібна для стимуляції цвітіння, адже квіточки-зірочки зав’язуються виключно на нових пагонах. Пошкоджені пагони і ті, що виглядають слабкими, видаляють, що залишилися стеблинки зрізають приблизно наполовину. Головне стебло обрізають мінімально. Дійте акуратно, інакше рослині буде важко відновитися після обрізки.

Для нормального розвитку ліані потрібна опора. Найпростіший спосіб-спорудити арку з дроту. Якщо дроту під рукою не виявилося-купіть в квітковому магазині пластикову драбинку-підпірку. Краще брати ту, що вище, щоб рослині було куди плестися.

Помилки догляду

Головна складність при вирощуванні тропічного гостя полягає в тому, що помилок у догляді він не прощає. Якщо хоч трохи відступити від правил — мадагаскарський жасмин почне чахнути на очах. Помилки призводять до того, що у стефанотіса жовтіють і опадають листя, ліана відмовляється рости і цвісти. Не переживайте: якщо відразу зреагувати на сигнали невдоволення, то вирішити проблему вдасться швидко і легко — просто потрібно оптимізувати догляд. Головне-зрозуміти, де допущена помилка.

уповільнення зростання і поява» проблемних » листя

Листя стефанотіса являють собою не меншу декоративну цінність, ніж квіти. Листове покривало втрачає свою красу, якщо» вихованця » не влаштовує якість турботи, якою його оточують. Прогалини в догляді можуть також відгукнутися зупинкою зростання ліани. Чому з’являються» проблемні » листя, а мадагаскарський жасмин перестає раптом рости, можна дізнатися з таблиці.

Таблиця-проблеми при вирощуванні стефанотіса і їх причини

проблема причина сповільнюється зростання нестача поживних речовин на листках з’являються чорні точки-перезволоження;
— надлишок азоту в грунті листя темніють і опадають занадто низька температура листове покривало жовтіє-занадто висока температура;
— сухе повітря;
— слабке зволоження грунту;
— тверда вода;
— мало світла;
— пошкодження коренів листя різко і масово опадає-раптове зниження температури;
— вазон стояв на протязі прожилки листя біліють-недолік поживних речовин;
— занадто багато яскравого світла

Проблемним листю вже неможливо повернути колишню красу. Їх видаляють. Якщо оптимізувати догляд, то рослина піде в зростання, і нові красиві листочки з’являться на місці старих дуже швидко.

відсутність цвітіння і метод стимуляції

В умовах квартири рослина цвіте щорічно протягом чотирьох місяців. Початок цвітіння припадає на червень. Однак буває так, що квітникар чекає появи білих зірочок, а їх все немає… Це відбувається через неправильне догляду. Зробіть роботу над помилками, і рослина порадує своїми ароматними квітами. Шукайте проблему, пов’язану з цвітінням, і причини її виникнення в таблиці.

Таблиця-проблеми з цвітінням стефанотіса і провокуючі фактори

Стефанотіс буде цвісти щорічно, якщо берегти його від «стресів» у вигляді температурних перепадів і протягів, не турбувати в період закладки бутонів, відправляти на спокій, обрізати з приходом весни. Щоб цвітіння було тривалим, скористайтеся порадою досвідчених квітникарів: прищипніть молоді пагони в літній період, залишаючи вісім пар листочків на одному стеблі.

Цвітінням радують тільки дорослі екземпляри: ті, яким вже виповнилося три-чотири роки. Якщо вихованець не досяг трирічного віку, то не картайте себе за неправильну турботу: відсутність цвітіння обумовлено молодістюБуде виглядати в вазоні, але варто пам’ятати, що в ньому доведеться зробити отвори знизу. Також на дно горщика або вазона необхідно покласти хороший дренаж.

  • грунт

Субстрат для рослини можна підготувати самостійно в домашніх умовах. Складові грунту для стефанотіса дуже важливі. Як було сказано раніше, рослина любить важку грунт. Ідеальна суміш буде складатися з трьох частин торф’яної грунту, з двох частин піску і однієї частини листової або глинистого грунту. Кислотність субстрату повинна знаходитися в межах 5-6 рн, так як рослина може переносити тільки слабокислу грунт. На нижньому шарі повинен знаходитися дренаж, що займає одну п’яту всього грунту. Дренаж може бути представлений у вигляді керамзиту або дрібних осколків цегли.

Пересадка

пересаджувати стефанотіс найкраще в кінці зимового періоду. Однак, занадто часто проводити цю процедуру не варто. Швидке пересихання грунту стане основним сигналом до пересадки рослини . Для дорослого стефанотіса досить буде лише міняти верхній шар грунту в горщику або вазоні. Молоді рослини зазвичай пересідають щорічно. Горщик при пересадці варто підбирати не надто тісний з деяким запасом. Головне-враховувати подальший приріст стефанотіса. На дні обов’язковий дренажний шар. Також при пересадці необхідно дотримуватися необхідних вимог щодо складу грунту, які описані вище.

Добрива і підгодівля

Стефанотіс потребує регулярної підгодівлі з періодичністю в два тижні. Завдяки такому догляду рослина буде забезпечено пишними суцвіттями і красивим листям.

  • підживлення необхідно проводити з березня по вересень. Добрива краще чергувати органічні з мінеральними.
  • перша підгодівля вже необхідна тоді, коли стефанотіс починає активно рости. Перед і під час цвітіння рослині необхідні добрива з вмістом калію.
  • підгодівлі з вмістом азоту в цей період краще уникнути.
  • дуже важливо підгодівлю рослини виробляти в старий грунт.

При пересадці стефанотіса в новий грунт рослина і так отримує всі необхідні речовини з грунту, тому його підгодовувати в цьому випадку не варто.

Розташування та освітлення

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасминомв силу свого походження стефанотіс потребує яскравого світла без попадання прямих сонячних променів . Але при вирощуванні його в домашніх умовах можуть виникнути деякі труднощі. Рослина може призупинити своє зростання навіть при достатній кількості світлі з притіненням від прямих сонячних променів. Стефанотіс буде добре себе почувати на північно-західній стороні. Як показує практика на північно-східному вікні рослина відчуває себе не комфортно, не кажучи вже про південному розташуванні.

Взимку для отримання красивого і рясного цвітіння навесні, рослина необхідно забезпечити додатковим штучним освітленням, використовуючи люмінесцентні лампи. Лампи необхідно розташувати на відстані 30 см від листя стефанотіса. Коли рослина починає утворювати бутони, його категорично не можна пересувати з місця, інакше їх розвиток може зупинитися зовсім.

Полив

Що стосується поливу , то стефанотіс дуже схожий в цьому плані зі своєю родичкою хойєю. Він також вважає за краще рясний полив, але не дуже частий. У літні місяці стефанотіс необхідно поливати через день. Взимку полив скорочується до одного разу на тиждень. Земля між підлогами повинна просохнути, але сильно пересушеної грунт також не повинна знаходитися. Вода повинна бути м’якою і попередньо відстояною. Температура води повинні бути кімнатної. Також варто зауважити, що стефанотіс не переносить великий вміст вапна у воді.

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином

Обрізка

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасминомквітки у стефанотіс можуть утворюватися тільки на нових приростах. Відповідно, щовесни рослина необхідно обрізати, щоб воно радувало новими красивими квітами. Не варто перестаратися з обрізанням, вона повинна бути помірною. Щоб домогтися більш тривалого цвітіння стефанотіса, влітку пагони рослини можна прищипнуть. Якщо прив’язувати ліани стефанотіса до опор, то це необхідно робити, коли рослина ще знаходиться в молодому віці. Якщо з цією справою затягнути, то у стефанотіса одревеснеют стебла і їх вже не можна буде вигинати в різні боки. Красиво буде, якщо спорудити опору у вигляді напівдуги, але також можна використовувати прямі.

Шкідники і хвороби

Дуже часто на стефанотіс нападає оранжерейна . Але боротися з нею набагато легко. Рослина досить обприскати розчином актеллика. Складніше буде боротися, якщо на стефанотіс нападе павутинний кліщ. Часто шкідника виявляють вже занадто пізно . В такому випадку рослина можна вже не врятувати. Щоб уникнути цього стефанотіс треба періодично оглядати. Якщо раптом на листках стали помітні поглиблення і з’явилися сріблясті плями, то це говорить про присутність павутинного кліща. Спочатку рослина необхідно обмити мильним розчином під теплим душем. Якщо цих дій недостатньо, то стефанотіс треба обробити розчином актеллика або фітоверма. Рослини обробляється до тих пір, поки шкідник не зникне остаточно.

З хвороб стефанотіс може пошкодити борошниста роса і опадання листя. Що робити, якщо опадає і жовтіє листя? опадання листя найчастіше служить тривале перебування рослини на протязі. Коли листя опадає і жовтіє, квітка треба прибрати в більш тепле місце.

Цвітіння

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасминомцвісти стефанотіс починає в літній період . Сам процес цвітіння безпосередньо залежить від того, в яких умовах містилося рослина взимку. Для цвітіння стефанотіс треба забезпечити додатковим освітленням взимку, необхідною температурою повітря і вологістю. Також під час формування бутонів, квітка категорично не варто рухати. Дорослі стефанотіси добре цвітуть, але квітки будуть утворюватися тільки на молодих пагонах. Тому для цього рослину необхідно обрізати по весні і періодично прищипувати.

Розмноження

Стефанотіс розмножується двома способами: живцюванням і насінням . Ця рослина дуже важко піддається укоріненню. Щоб розмножити стефанотіс живцюванням необхідно застосувати фітогормони — якісь стимулятори для утворення коренів у рослин. Укорінення стефанотіса проходить в піску під склом. Знизу бажано його забезпечити додатковим підігрівом. Готуються живці з здеревілих пагонів минулого року, на яких є розвинені листя. Зріз держака робиться на пару сантиметрів нижче вузла. Потім стебло заглиблюється в пісок під кутом на глибину півтора сантиметрів.

Стефанотіс найкраще вкорінювати навесні або влітку. При цьому повинна бути ясна і сонячна погода, а також висока температура і вологість в парнику. При таких умовах укорінення рослини відбудеться вже на третій тиждень і з пазух листя почнуть з’являтися нові пагони. Далі живці висаджуються в горщики висотою до 9 см, після чого стефанотіс поміщається в світле приміщення, де температура повітря не перевищує 18 градусів. Якщо живцювання рослини виробляти взимку, то воно зацвіте до кінця року.

Стефанотіс можна розмножити також і насіннєвим способом . Але насіння на рослині зав’язуються дуже рідко. Насіння містяться в двураздельной коробочці. Дозрівають насіння через 12 місяців, після чого коробочка тріскається і вони вилітають.

Період спокою

Період спокою для стефанотіса настає з листопада по лютий. В такий час рослина необхідно забезпечити температурою повітря не більше 16 градусів, а також постійною вологістю повітря. Зміни в температурі повинні відбуватися не різко, а поступово. У період спокою, коли квітка не цвіте, стефанотіс не треба підгодовувати і удобрювати.

Квітка стефанотіс

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином

Мадагаскарський жасмин інакше називається стефанотіс (stephanotis). Ця назва походить від жіночого роду слова «корона» в латинській мові, і навіяно формою тичинок, схожих на корону, щільно розміщених навколо маточки білосніжного квітки. Острів мадагаскар в індійському океані-четвертий за величиною острів у світі-володіє своєрідною екзотичною флорою. Стефанотіс, з квітками досконалої форми і чарівністю тонкого аромату, є його гідним представником. Про умови домашнього утримання цього чудесного рослини і про всі нюанси догляду за ним і піде мова.

Походження і зовнішній вигляд стефанотіса

Основним місцем походження стефанотіса вважається острів мадагаскар. Вперше він виявлений в 1806 році і відразу ж отримав другу назву — мадагаскарський жасмин.

Однак є відомості, що сьогодні він зустрічається в природних умовах на тихоокеанських островах, в центральній азії і на кубі. Стефанотіс-теплолюбна ліана, характерна для тропічних широт . У природних умовах, у відкритому грунті, спочатку трав’янистіПагони з часом одревесневают і досягають до 6 метрів в довжину, густо обплітаючи стовбури дерев, паркани і будинки.

Фотогалерея: мадагаскарський жасмин, що росте у відкритому грунті

В цілому налічується 15 видів стефанотіса. Однак в штучних умовах містять тільки стефанотіс рясноквітучий (stephanotis floribunda), так як це єдиний вид, який добре переносить домашнє утримання — дає про себе знати біологія рослини, звиклого до теплих і вологих умов тропічного лісу .

Крім обільноцветущего стефанотіса, досить докладно описані ще три його види. Це стефанотіс акуміната (stephanotis acuminata) з кремовим забарвленням квіток, стефанотіс грандіфлора (stephanotis grandiflora), з великими квітками до трьох десятків в одному суцвітті і зеленуватим відливом трубки бутона, а також дуже красивий стефанотіс тхорсії (stephanotis thouarsii), у якого бутон лілового відтінку, а зів квітки рожевий. Однак ці види стефанотіса рідко зустрічаються в колекції квітникарів.

Читайте також про те, що можна посадити на дачі влітку, в нашій статті —

Фотогалерея: різновиди мадагаскарського жасмину

Стефанотіс акумината (stephanotis acuminata) стефанотіс грандифлора (stephanotis grandiflora) стефанотіс тхорсии (stephanotis thouarsii)

Незважаючи на різноманітність форм, як кімнатна рослина рекомендується містити тільки стефанотіс рясноквітнучий (stephanotis floribunda), щоб любителя квітів не спіткало розчарування, коли ліана не приживеться в домашніх умовах.

Домашній стефанотіс рясноквітучий (флорибунда)

Листя

Листя стефанотіса соковиті, довгасті, до 10 см в довжину і 5 см в ширину, злегка вигнуті вниз по центральній жилці, насиченого зеленого кольору, глянцеві і блискучі.

Важливо! сік стебел і листя отруйний, тому рослина необхідно розміщувати в недоступному місці для дітей і тварин.

Коли і як цвіте мадагаскарський жасмин

У кімнатних умовах стефанотіс зазвичай цвіте з початку літа до вересня. Квітки зібрані в суцвіття. У кожному з них до 10 запашних квіток. Віночок кожної квітки складається з п’яти пелюсток білого або кремового кольору. Крім витонченої форми пелюсток, квіти з тонким, але добре відчутним, запахом жасмину . Тому рослина і отримало другу назву-мадагаскарський жасмин.

Зрізані квітки, зібрані в букет, не в’януть 1-2 дня і зберігають вихідну забарвлення. Тому в деяких країнах, наприклад, в америці, їх використовують під час весільних урочистостей. Звідси ще одна їх назва»квітка нареченої».

Це однодомна рослина, тобто для запилення і отримання плодів другого рослини йому не потрібно. Штучне запилення квіток з метою подальшого збору насіння здійснюють тонким художнім пензлем (кругла лінійна або каліграфічна кисть, що має довгі волоски з дуже тонким носиком). Нею можна переносити пилок з тичинок одних квіток на маточки інших. Цю процедуру слід проводити дуже акуратно якомога менше. В іншому випадку квіти можуть впасти.

Увага! стефанотіс володіє чудовим ароматом, але не слід розміщувати квітуча рослина в спальній кімнаті, так як тривале вдихання цього аромату викликає головний біль і неприємні відчуття.

Запилені квітки стефанотіса через певний проміжок часу дають плоди — ягоди, що дозрівають 9 місяців. Ягода велика (до 10 см в довжину), зеленого кольору. Потім вона жовтіє, зморщується і містить дозрілі насіння.

Фотогалерея: плоди мадагаскарської ліани

Зріючий плід має зелений колір розмір плоду великий, до 10 см
Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином>зрілий плід спалить стиглі насіння

Коли відбувається дозрівання насіння, плід тріскається і насіння розкидаються в різні боки. Кожне насіння забезпечене пухнастим парашутом, що в природі допомагає їм розлітатися за вітром на великі відстані. Якщо є бажання не втратити насіння, на майже дозрілий плід надягають легкий капроновий мішечок, в якому все насіння і залишаться . В середньому кожен плід містить до 100 насіння.

Увага! плоди стефанотіса вважаються отруйними.

Щодо умов утримання стефанотіс вельми вимогливий:

  • досить швидко зростаючі стебла, що дають велику кількість відгалужень, вимагають багато місця.
  • рослині потрібно багато світла, а значить тривалий світловий день-не менше 11-13 годин.
  • поряд з цим, полуденні промені сонця можуть обпалити листя, тому краще розміщувати стефанотіс таким чином, щоб уникнути попадання на нього прямих сонячних променів.
  • температура повітря залежить від сезону року, але вона не повинна перевищувати + 25° с або бути нижче +15° с.

Тривалість світлового дня в середніх і північних широтах йому недостатня, тому слід організувати додаткове освітлення в період з осені до весни, враховуючи тривалість світлового дня в тропіках південної півкулі, де і розташований острів мадагаскар.

В умовах нашої північної півкулі горщики зі стефанотісом розміщують на підвіконнях східних і південних вікон.

Таблиця: освітлення, температура, полив по сезонах

сезон тривалість світлового дня температура повітря режим поливу і зволоження листя весна 11 годин +25° с літо 11 годин + 21° с,
Але не вище +25° с кожен другий день + обприскування водою листя (або вологе протирання) осінь 13 годин +25° с кожен третій день зима 13 годин +25° с (+15° с) кожен сьомий день

Важливо! при обприскуванні вода не повинна потрапляти на квітки і бутони, так як вони можуть від цього зіпсуватися. Температура води повинна бути в межах від +22° с до +25° с.використовувати слід тільки добре відстояну протягом двох-трьох діб воду.

Період спокою і вихід із зимової «сплячки»

У зимовий період температура змісту може бути знижена до +15° с . В цьому випадку стефанотіс, в подальшому, цвіте рясно і значно довше. Якщо ж взимку повітря в кімнаті зігрітий і пересушений приладами опалення, горщик просто ставлять на піддон з вологим мохом, щоб запобігти негативному впливу на рослину пересушеного повітря.

Ранньою весною ліана пробуджується від зимового спокою, і в цей момент проводять помірне обрізання старих пагонів . Це пов’язано з тим, що квітконосами є тільки молоді пагони, які отримують більше харчування і починають активно рости.

Пізніше, вже на початку літа, верхівки цих пагонів прищипують, щоб продовжити цвітіння стефанотіса.

У весняний період активного росту, пагони поки ще трав’янисті і досить гнучкі, тому їх слід розподілити по опорі, підв’язати до неї і задати напрямок подальшого зростання.

Ближче до літа пагони огрубевают і стають менш еластичними. Формування куща на опорі стає скрутним.

З березня по серпень проводиться підживлення рослини органічними і мінеральними добривами з частотою 2 рази на місяць . В осінньо-зимовий період стефанотіс не підгодовують.

При мінеральній підгодівлі віддається перевага калійним добривам, так як азотні добрива викликають занадто активний ріст пагонів, що уповільнює цвітіння рослини. У травні, коли зазвичай починається бутонізація, застосовують підгодівлю мінеральними добривами, в тому числі розчин солей калію з суперфосфатом . Така підгодівля забезпечить повноцінне і довгий за часом цвітіння рослини.

Час цвітіння

Після того як на стефанотисе з’являться перші бутони, ні в якому разі рослину не можна переносити з місця на місце, повертати, змінювати положення пагонів! бутони і квітки не витримують цього і опадають.

Для мадагаскарського жасмину актуальна так звана світлова мітка. Це сувора прив’язка розташування квітучої рослини до джерела світла. Тому міняти положення горщика з квіткою в період цвітіння категорично не можна, навіть крутити його, повертаючи іншою стороною до світла, не рекомендується. Інакше бутони або квіти можуть впасти.

Відео:» світлова мітка » мадагаскарського жасмину

Пересадка

Грунт: який вибрати або зробити самостійно

Пересадку зазвичай здійснюють один раз в два-три роки, у весняний період, методом акуратною перевалки . Даремно турбувати ліану не варто, пересаджуйте, коли коріння почнуть виглядати з верхнього шару землі. При цьому не рекомендується значно збільшувати ємність горщика, щоб не відстрочити цвітіння. Оскільки стефанотіс віддає перевагу важким грунтам, для пересадки готують суміш у співвідношенні » торф: пісок: глина: листова земля = 3 частини: 2 частини: 1 частина: 1 частина».

При цьому на дно горщика обов’язково укладається шар дренажного матеріалу (керамзитові кульки) товщиною не менше 3-5 см.їх можна придбати в будь-якому квітковому магазині.

Грунт повинен володіти слабокислою реакцією, тобто рн від 5.6 до 6.0. На упаковці готового грунту буде позначка про рівень рн.

ГорщикБеріть досить масивний, щоб зростаючі і набирають силу пагони стефанотіса його не перекинули.

Для посадки стефанотіса можна використовувати і покупні готові грунти, як, наприклад:

  • грунт «квітковий» (азот — 200 мг/л; кислотність рн=5-6) виробництва ват «удмуртторф»;
  • поживний грунт «сад чудес» (азот — 200 мг/л; кислотність рн=5,5–6,5).

Підійдуть і інші універсальні грунти. Головне при покупці готового грунту-ознайомитися з його складом за основними елементами (n, p, k — азот, фосфор, калій, відповідно), який повинен бути надрукований на упаковці, і кислотності (рн в межах 5-6).

По можливості вибирайте грунт з меншою кількістю азоту, ніж інших компонентів.

Виготовлення опори

Як вже було сказано, стефанотіс — це ліана з довгим повзучим стеблом, здатним обвивати різні предмети. Молоді пагони гнучкі і добре піддаються укладанню на опору. Укладені пагони потрібно зафіксувати на опорі. Завдяки формі і надійності опори формується красивий кущ, який при цвітінні стане справжньою окрасою інтер’єру. Матеріалом для опори служать дерев’яні, металеві або пластмасові конструкції різної конфігурації .

Оскільки у весняно-літній період передбачені часті обприскування листя водою, дерев’яні опори найменш практичні і швидко вийдуть з ладу. Найбільш популярні опори в формі кола, на яких зміцнюються пагони стефанотіса.

Фотогалерея: варіанти плетіння маленьких і довгих пагонів ліани по опорі

Спіральне плетіння стебел стефанотіс виглядає відмінно, якщо квітка ще молодий плетіння стебел стефанотіс за об’ємною опорі виправдано для розрослася ліани стебла стефанотіс на круглій опорі — класика жанру

Розмноження стефанотіс: інструкції з фото

Стефанотіс розмножується живцями, насінням, а також повітряними відведеннями. Найчастіше використовують перший спосіб, так як він більш легкий і швидкий. Пророщування насіння вимагає значно більше зусиль.

Важливо! листовими живцями мадагаскарський жасмин не розмножують.

Стебловими живцями з парою листочків

Послідовність дій при живцюванні:

Чому не цвіте мадагаскарський жасмин. Стефанотіс: догляд в домашніх умовах за мадагаскарським жасмином

Важливо! з молодих пагонів живці краще не зрізати, так як на цих пагонах ще утворюються суцвіття. Вода, в якій пророщують держак, завжди повинна бути відстояною і теплою (до +25° с).

Як розмножити ліану насінням

Послідовність дій при вирощуванні стефанотіса з насіння:

  1. насіння стефанотіса замочити на дві доби у відстояній воді кімнатної температури.
  2. взяти неглибоку миску (керамічну або з термостійкої пластмаси) з дрібними отворами на дні.
  3. на дно миски в один шар укласти кульки керамзиту.
  4. миску заповнити сумішшю перліту і торфу (1:1) на дві третини висоти.
  5. підготовлену миску з грунтом простерилізувати в мікрохвильовій печі, протягом 1-2 хвилин, або провести пастеризацію над парою протягом 20 хвилин.
  6. через 2 дні насіння укласти на поверхню грунту і злегка втиснути їх в грунт.
  7. миску з насінням розмістити в сонячному теплому місці (температура повітря не менше +26° с)
  8. під час пророщування насіння грунт не можна перезволожувати, так як вона запріє . І в той же час повітря над грунтом, з заправленими в неї насінням, повинен бути дуже вологим. Цього домагаються або частим обприскуванням теплою водою або приміщенням миски в тепличку під скло або целофан.

    В обов’язковому порядку стежать за тим, щоб на склі або целофані не збирався конденсат, що капає на грунт. Для цього можна зробити легкий нахил теплички, щоб конденсат стікав до стінки.

    Тепличку для насіння можна зробити за допомогою плівки або скла

  9. після того як насіння проросте через 1-2 місяці, при появі першої пари листочків на розсаді, пересадити її.
  10. сіянці розсадити в маленькі горщики діаметром 5 см, заповнені звичайним грунтом для стефанотіса.

Як робити повітряні відводки

Послідовність дій при вирощуванні стефанотіса повітряними відводками:

  1. вибрати здеревілий торішній втечу.
  2. зачистити на ньому кору на 2 см в довжину, на відстані 1-1, 5 м від верхівки стебла.
  3. підготувати живильний субстрат (торф: вермикуліт: волокна кокоса, в співвідношенні 2:1:1).
  4. простерилізувати отриманий субстрат.
  5. зволожити його відстояною водою кімнатної температури.
  6. обернути їм очищене місце стебла.
  7. обернути конструкцію поліетиленовою плівкою і закріпити її нижній і верхній кінці на стеблі, за допомогою нетугой зав’язки.
  8. очікувати появи корінців, які проростуть через субстрат і плівку через 2-3 тижні.
  9. відрізати втечу від рослини нижче з’явилися корінців.
  10. присипати місце зрізу на рослині деревним вугіллям.
  11. посадити повітряний відводок в невеликий горщик зі звичайною для стефанотіса грунтом.

Відмінність повітряного відводка від держака полягає в тому, що повноцінне рослина формується з держака значно довше, ніж з повітряного відводка, так як у другому випадку ліана фактично вже сформована.

Чому виникають проблеми і як їх вирішувати

Найбільш поширеними шкідниками для стефанотіса є павутинний кліщ, борошнистий червець, оранжерейна попелиця і щитівки.

Таблиця: шкідники стефанотіс і боротьба з ними

шкідник ознаки ураження рослини препарати для обробки рослини заходи боротьби з шкідником павутинний кліщ листя пониклі, на нижній їх частині повітряна павутина обробка інсектицидами:

  • вертимек,
  • фітоверм,
  • акарин,
  • агравертін,
  • неорон,
  • клещевит.

для надання екстреної допомоги необхідно помити рослину під душем і потім обробити препаратами. борошнистий червець білий восковий наліт на стеблах, листках, бутонах і кольорах застосування системних препаратів (інсектицидів):

  • актар,
  • акарін,
  • агравертін,
  • іскра-біо,
  • карате,
  • інта-вир,
  • фітоверм.

спиртова обробка, обробка водно-масляною емульсією, заміна верхнього шару грунту. Обробка препаратами. щитівки стебла покриті коричневими горбками оранжерейна попелиця деформація листя і бутонів обробка інсектицидами:

  • актара,
  • акарін,
  • агравертін,
  • іскра-біо.

слід обробити препаратами всі рослини в будинку, оскільки попелиця легко переміщається.

Якщо при догляді за стефанотисом будуть допущені якісь помилки, це відразу ж позначиться на стані рослини, і воно дасть знати про це.

Таблиця: опадають бутони, жовтіють листя — наслідки помилок у догляді за стефанотисом

ознаки поганого стану рослини причина поганого стану що робити чим можна допомогти рослині при повноцінному зростанні рослина не цвіте ліана розташована на північному підвіконні або в глибині кімнати перемістити на східний або південний підвіконня дати більше світла і підгодівлі неправильний догляд в осінньо-зимовий період: неповноцінний спокій забезпечити повноцінний спокій рослини в осінньо-зимовий період дотримуватися температурного режиму і частоту поливу занадто просторий горщик пересадити в менший горщик дати можливість коріння повністю обплести земляний кому рослина скидає бутони недостатнє освітлення забезпечити повноцінне освітлення дати більше світла рослині підгнилі коріння перевірити стан коренів і видалити підгнилі коріння дотримуватися режиму поливу листя жовтіє і опадає неправильний, нерівномірний полив забезпечити рівномірний полив, без перезволоження або пересушування грунту підтримувати потрібний рівень вологості грунту сильне ураження павутинним кліщем (павутина з нижньої сторони листя) обробка інсектицидами:

  • вертімек,
  • фитоверм,
  • акарін,
  • агравертін,
  • неорон,
  • рицина.

помити рослину під теплим душем і потім обробити препаратами ростуть занадто маленькі (дрібні) листочки висока температура в кімнаті відрегулювати температурний режим не ставити ліану близько до батарей опалення недолік поживних речовин в грунті пересадити ліану або налагодити режим підгодівлі вчасно пересаджувати і підгодовувати рослину