Мікроклімат на робочих місцях і заходи його забезпечення

109

Мікроклімат побутових і виробничих приміщень визначається діючими на організм людини поєднаннями температури, вологості і швидкості руху повітря.

Основна вимога, що забезпечує нормальні умови життєдіяльності людини при тривалому перебуванні в приміщенні, – це оптимальне поєднання параметрів мікроклімату. Вони, перш за все, повинні виключити напругу механізмів терморегуляції організму або зберегти здоров’я і працездатність. Відхилення окремих параметрів мікроклімату від медико-біологічних обґрунтованих значень можуть призвести до різних захворювань, особливо у людей з ослабленим імунітетом.

Сидячи в сидячому положенні, тиск на кровоносні судини м’язів стає причиною скорочення кровотоку через м’язи. Це прискорює м’язову втому. Тривале сидяче положення може привести до дегенеративних суглобів, тендиніту, м’язової і спінальної болю.

Хороше крісло забезпечує хорошу і правильну поставу на роботі, особливо крісло з підтримкою поперекового відділу хребта. Майте на увазі, що важливим і важливим елементом, який впливає на ваше праведне ставлення під час роботи, є надання необмежених шаф. Або ящики для ніг.

Відомо, що зниження температури викликає підвищену тепловіддачу в навколишнє середовище, що викликає охолодження організму, знижує його захисні функції і сприяє виникненню простудних захворювань. Навпаки, підвищення температури проводить до підвищеного виділення солей з організму, а порушення сольового балансу організму також веде до зниження імунітету значної втрати уваги, а, отже, до значного підвищення ймовірності нещасного випадку.

Також розглянемо іншу сторону проблеми, тобто проблему суб’єктивного почуття співробітника, який. Буде використовуватися стілець. Суб’єктивне почуття дуже індивідуалізоване, тому вибір стільця вимагає індивідуального підходу. В ідеалі, можна періодично тестувати модель, пропоновану для покупки. Бажано, щоб стілець не обмежував свободу пересування і навіть допускав динамічне сидіння з частою зміною положення. На практиці це означає тіло. Розмір сидіння і правильна відстань між підлокітниками, яке повинно бути більше максимальної ширини тіла.

Підвищення вологості повітря порушує баланс випаровування вологи з організму людини, що веде до порушення терморегуляції з вищезазначеними наслідками. З іншого боку, зниження відносної вологості (до 20% і нижче) порушує нормальне функціонування слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Швидкість руху повітря також є фактором, що впливає на механізм терморегуляції організму.

Підтримка таких пропорцій дозволить працівникові піднятися і вільно оселитися. Стілець повинен мати високу і відповідну профільовану спинку. Повна довжина назад з механізмом, що забезпечує безперервну задню опору. Миша-люди, які часто використовують мишу, можуть напружувати руку. Вплив стресу-втома або хвороба руки, плеча і плеча. Тривале рівномірне механічне навантаження викликає роздратування і біль в передпліччі і зап’ясті. Тому вся рука від великого пальця до кінчика пальців повинна лежати зручно на миші.

Частина миші, на якій лежить рука, повинна бути опуклою, а передня частина повинна бути нижче задньої. Текстові редактори та користувачі інтернету повинні купувати коліщатко миші з прокруткою. З часом кулька миші обертається гірше через накопичення пилу. Тому миша повинна регулярно розчіплюватися і чистити пил всередині корпусу і сам куля, з сухою тканиною без ворсу.

Встановлено, що дія повітряного потоку залежить від температури приміщення і позначається на стані людини при швидкості 0,15 м/с. Такий потік при температурі менше 36 °с надає освіжаючу дію і сприяє терморегуляції, а при температурі понад 40 °с надає протилежну дію.

Медико-біологічні оптимальні норми параметрів мікроклімату встановлюють з урахуванням періоду року, при цьому вважається, що в теплий період року (весна, літо) середньодобова температура зовнішнього повітря +10 °с, в холодний період (осінь, зима) середньодобова температура зовнішнього повітря -10 °с.в обох випадках оптимальна відносна вологість приймається в межах 40 – 60%.

Клавіатура-має прямий вплив на продуктивність і комфорт. Це також впливає на профілактику порушень опорно-рухового апарату. Клавіатура повинна розташовуватися в середній лінії корпусу оператора. Правильне позиціонування руки і передпліччя при роботі на комп’ютері може захистити співробітника від хронічного захворювання. Зберігаючи правильне робоче положення, вони можуть допомогти визначити, як руки, природно, знаходяться на клавіатурі, ергономічна клавіатура. Використання цієї клавіатури рекомендується спеціально для людей, які освоїли введення 10 пальців.

Якщо говорити про мікроклімат виробничих приміщень, то він визначається категорією робіт, які в них виконуються. Гост 12.1 005-76 передбачає три категорії робіт:

    Легка фізична.

    Фізична середньої тяжкості.

    Важка фізична.

В даному випадку робота інженера-програміста-легка фізична робота. Енергетичні витрати організму при виконанні робіт — 120 – 170 ккал/ч.робота проводиться сидячи, стоячи або пов’язана з ходьбою і супроводжується незначним фізичним напруженням (в основному люди розумової праці).

Однак, перш ніж купувати клавіатуру, ви повинні спробувати з’ясувати, чи підходить ваша модель для вас. Покладіть руку під час роботи на клавіатурі комп’ютера. Правильне вирівнювання верхніх кінцівок під час роботи звичайної клавіатури має бути.

Так що кут між плечем і підлокітником передпліччя становить 90 °. Розміщення клавіатури над ліктем призведе до болю в руках. Руки при наборі тексту на клавіатурі повинні бути вільними і повинні бути в змозі підтримувати зап’ястя на педі. Важливо, щоб рука не спиралася на край столу на висоті зап’ястя. Тоді можна порушити нерв через зап’ясті. Уникайте неправильних рішень. Хороша клавіатура не повинна бути жорсткою? ні занадто м’яким? щоб подбати про зап’ястя, ми можемо купити клавіатуру, яка налаштована на висоту клавіатури на стандартну клавіатуру.

В табл. 5.1 наведені оптимальні допустимі значення параметрів мікроклімату виробничих приміщень в холодний і теплий періоди року для легкої фізичної роботи.

Як видно з наведеної нижче таблиці, всі параметри мікроклімату пов’язані з повітрям, тому велике значення має рівень його забрудненості. Відомо, що в процесі виробництва в повітря можуть виділятися шкідливі речовини, які через дихальні шляхи потрапляють в організм людини.

Хороші результати-використання спеціальних гелевих підстав, розташованих перед клавіатурою і мишею. Правильна гель-подушка повинна мати ширину від 5 до 10 см і забезпечувати зручну спинку для зап’ясть. Представлене рішення підходить, висувний ящик досить широкий, щоб він вільно вміщував клавіатуру і мишу. Занадто вузький ящик вимагає закриття його для обробки миші і не є хорошим рішенням.

Найбільш поширені на ринку комп’ютерні столи, на жаль, є в таких ящиках. Тримач документа і підставка для ніг є приладдям для робочої станції комп’ютера. Підтримання правильного вирівнювання тіла є ключовим елементом вашого здоров’я. Вони допомагають з добре продуманими меблями, але багато що залежить від самих користувачів. Найбільш важливими є правильна техніка письма, правильне правильне положення на роботі, правильна настройка меблів і правильні звички співробітників.

Для забезпечення необхідних параметрів мікроклімату і очищення повітряного середовища у виробничих приміщеннях використовують різні вентиляційні системи. Типи і конструкції вентиляційних систем-окрема тема, яка в цьому розділі не розглядається. Основна вимога до будь-якої системи вентиляції-забезпечення необхідної кратності повітрообміну, що забезпечує видалення з виробничого приміщення всіх шкідливих складових, тобто надлишків тепла, вологи, парів різних речовин.

Відкладіть спину до спини вашого крісла, що зменшить втому шийного відділу хребта. Плечі повинні вільно висіти. Тримайте лікті з собою або спирайтеся на підлокітники вашого крісла, так як це не обтяжує вашу спину. Сядьте ергономічно? відрегулюйте спинку і висоту стільця. Встановіть низьку клавіатуру, щоб уникнути згинання зап’ястя.

Відрегулюйте висоту сидіння, утримуючи ноги на підлозі. Ноги повинні бути зігнуті під прямим кутом до колін.Тримайте ноги вільними і плоскими на підлозі або на правій підніжці. Рухайтеся якомога ближче до задньої частини крісла, максимально розширюючи коліна і відпочиваючи всією ногою на підлозі.

Таблиця 5.1

Оптимальні допустимі значення параметрів мікроклімату

Приміщення, в якому знаходиться робоче місце інженера-програміста, має наступні характеристики:

    Довжина приміщення: 5 м;

    Ширина приміщення: 6 м;

    Висота приміщення: 2.7 м;

    Число вікон: 1;

    Число робочих місць: 1;

    Освітлення: штучне;

    Число обчислювальної техніки: 1.

    Клавіатуру слід встановити на нековзну поверхню, і якщо висота клавіатури становить більше 3 см, то повинні бути встановлені відповідні зап’ястя. Голова пряма, м’язи шиї розслаблені, підборіддя злегка нахилений до грудей. Сидіння крісла повинно підтримувати половину сидячих лез і поперекову опору.

    Після кожної години роботи з комп’ютером його користувач повинен відпочити, під час якого він повинен виконувати дихальні вправи, масажувати пальці рук, розслабляти м’язи тулуба і масажувати шкіру голови. Негативні наслідки для здоров’я, пов’язані з недотриманням безпеки та гігієни праці під час тривалої роботи, сидять за комп’ютером. Збігнєв юдвік з інституту професійної медицини в лодзі. Недотримання законів про безпеку і гігієну на вашому комп’ютері може викликати безліч несприятливих наслідків. Хвороба.

Під кратністю повітрообміну розуміють:

Де l b – кількість повітря, що надходить (або видаляється) в приміщення, м 3 /год;

V п – обсяг приміщення, м 3 .

При наявності надлишків тепла кількість повітря, яке необхідно видалити з приміщення,

(5.4)

Де q хат-надмірне тепло, ккал/ год;

Це набір травм через перевантаження. Його симптоми-хронічний біль в плечі, передпліччя, зап’ястя. Причини накопичуються протягом багатьох років. Їх причиною є тривала робота в сидячому положенні, що призводить до статичної напруги м’язів і тиску на міжхребцевих дисках і працює на ергономічній клавіатурі без подушки. Під зап’ястями. Жорсткі м’язи спини, шиї і рук. Симптоми-оніміння вказівних пальців, які накопичуються на плечах. Погіршення верхніх кінцівок і діапазон рухів і ослаблення пальця.

Водіння неможливо, і проблема в тому, що телефон піднімає або їв. Результатом захворювання є довгострокове і неприємне лікування або втручання. Хірургічна та довгострокова реабілітація. Ця хвороба не визнається як пов’язана з роботою хвороба. Запобігання стану здоров’я можливо, використовуючи перерви в роботі для простої гімнастики.

C в-теплоємність повітря (0,24 ккал / кг к);

t-різниця температур вхідного і повітря, що надходить;

= 1,206 кг / м 3-питома маса припливного повітря.

Надлишкове тепло:

Пошкодження хребта і спини-викликані неправильним обладнанням і обладнанням на робочому місці, а також самоприйняття співробітниками неправильної постави під час роботи. Симптоми болю в спині, болі в спині, диспареунії, судом ніг і кривизни хребта.

Імпотенція, менструальний дискомфорт і викидень — є результатом багаторічної роботи на комп’ютері, ще більш посиленою сидячим способом життя в будинку. Це може привертати деяких вагітних жінок до мимовільного викидня, але також перешкоджати внутрішньоутробному розвитку плода. Електроструї є однією з причин. Як зазначається в літературі, це виключно рідко, але відсутність випромінювання від монітора серед факторів, шкідливих для вагітних жінок, було б помилкою.

Де q про, q осв, q л-тепло, що виділяється виробничим обладнанням, системою штучного освітлення і працюючим персоналом відповідно;

Q p – тепло, що вноситься сонячною радіацією;

Q отд – тепловіддача природним шляхом.

Тепло, що виділяється виробничим обладнанням:

Роздратування і алергія на шкіру-вони викликають контакт зі шкірою з позитивно зарядженими частинками пилу, відштовхуються моніторами, і виштовхуються через центральні комп’ютерні блоки через них. Вентилятори до оператора. Симптоми включають подразнення шкіри та алергію.

Подразнення слизових оболонок — подразнення слизових оболонок очей, носа і гортані, викликане реакцією організму на надмірні концентрації озону в повітрі. Поява людей, що працюють у великих офісних залах, оснащених лазерними принтерами і копіювальними апаратами.

Де 860 – тепловий еквівалент 1 квт/год;

Р о6-потужність, споживана обладнанням, квт;

–коефіцієнт переходу тепла в приміщення;

Вихідні дані р об = 1;= 0,5; розрахуємо
:

Запаморочення-один з найбільш поширених симптомів. У старих типах моніторів немає ефективного способу зменшити вплив цих моніторів і замінити їх новими і надійними. Велика кількість вчених підозрюють, що дратівливість, втрата сили і життєвої енергії, шлунково-кишкові розлади або нездужання. Менструальна і імпотенція викликані електромагнітним випромінюванням. Моніторинг і взаємодія різних газів, непахучих оксидів і фуранів. Класифікуються як канцерогенні отрути.

Важливою і важливою проблемою є шкідливий вплив озону на організм людини. Озон відсутній у захисній атмосфері земної атмосфери, але на землі у нас занадто багато. Це агресивний, хоча і нестійкий газ, який подразнює слизові оболонки носа, очей і гортані. Він підозрюється в пошкодженні очей.

Тепло, що виділяється освітлювальними установками:

Де р осв-потужність освітлювальних установок, квт;

–ккд переведення електричної енергії в теплову;

–ккд одночасності роботи апаратури в приміщенні;

Він випромінюється всіма пристроями, особливо фотокопіювальними при передачі потенціалу. Електричні тонерні частинки. Вплив очного органу. Після тривалої роботи більшість операторів скаржаться на сльозоточиві і кровоточать очі, червоний кон’юнктивіт, печіння і защемлення. Головний сонливість, апатія. Більшість з них також виявляють ознаки порушення зору і сухих очей. Згідно з дослідженнями, 96 з 100 осіб, що працюють на комп’ютерах, мають гостроту зору. Протягом 8 годин, спостерігаючи за монітором, очі оператора виконують близько 30 000. Рух.

Cos- електротехнічний коефіцієнт;

–кут зсуву фаз між струмом і напругою;

Вихідні дані = 0,2;= 0,2;= 0,8; cos= 0,8, розрахуємо
:

Очі сухі, вершкові і налиті кров’ю. При додатковому кумулятивному відсутності різкості, надмірної яскравості і мерехтіння монітора частота миготіння очей і зорового контакту зменшується. Це перший симптом синдрому сіккі, який характеризується сухістю і кератоконусом і поступовою втратою зору.

Причиною його створення є неправильний монітор, неправильно налаштовані параметри монітора, невикористані. Повноекранні можливості, але і довгострокова робота з невеликими шрифтами. Ці симптоми можуть бути запобігти частим розмиванням століття, зупинкою. На роботі використовуйте належний монітор з частотою оновлення не менше 85 гц і правильного використання. Не використовуйте менше 8 балів на момент написання. Можна протидіяти практиці, твердо стискаючи повіки, а потім твердо відкриваючи очі під час відходу. Монітор.

Тепло, що виділяється людьми:

Де к л-кількість робітників;

(q-q ісп ) — явне тепло, визначається за спеціальними графіками, ккал / год,

Де q – тепловиділення однієї людини для відповідної категорії робіт;

Q ісп – тепло, витрачене на випаровування тілом;

Ісходниеданныек л = 1; (q-q ісп ) = 120, розрахуємо

ккал/ч

Тепло, створюване сонячною радіацією:

(5.6)

Де т-кількість вікон в приміщенні;

F-площа одного вікна, м 2 ;

Q ост-кількість тепла, що вноситься за одну годину через засклену поверхню площею 1м 2 (таблична величина) ккал/год*м 2 .

У приміщеннях з великими надлишками тепла q отд = q р . Для теплого періоду годаq отд = 0.

З розрахованих параметрів q про , q осв , q л , q р , q отд ми можемо обчислити надмірне тепло,кількість повітря, яке необхідно видалити з помещеніяі кратність повітрообміну.

Вихідні дані для розрахунку надлишків тепла q об = 430;q осв = 22,02; q л = 120; q р-q отд = 0, розрахуємо надлишкове тепло за формулою 5.5:

вихідні дані для расчетаq ізб = 572,02; c в = 0,24;= 1,2;
= 6, розрахуємо кількість повітря, яке необхідно видалити з приміщення, за формулою 5.4:

знаючи ці параметри, легкоОбчислюється кратність повітрообміну за формулою 5.3, яка буде дорівнює:

Очищення повітря від пилу і створення оптимальних параметрів мікроклімату на робочому місці інженера-програміста, забезпечує система вентиляції (кондиціонування).

Мікроклімат і його вплив на організм людини мікроклімат – це сукупність параметрів середовища впливають на теплові відчуття людини: температури вологості і швидкості руху повітря та інтенсивності теплового випромінювання від навколишніх поверхонь характерних для конкретного приміщення. Теплообмін між організмом людини і навколишнім середовищем здійснюється з використанням наступних процесів: теплопередача теплопровідність через одяг qт; конвекція qк; теплове випромінювання в навколишній простір qізл; випаровування вологи поту с…

Поділіться роботою в соціальних мережах

Якщо ця робота вам не підійшла внизу сторінки є список схожих робіт. Так само ви можете скористатися кнопкою пошук

Page 51

лабораторна робота № 4

І дослідження мікроклімату на робочому місці

Мета роботи: отримати уявлення про основні параметри мікроклімату; вивчити принципи нормування мікроклімату в приміщеннях; дослідити і оцінити параметри мікроклімату на робочому місці.

Теоретична частина

1. Мікроклімат і його вплив на організм людини

Мікроклімат – це сукупність параметрів середовища, що впливають на теплові відчуття людини: температури, вологості і швидкості руху повітря та інтенсивності теплового випромінювання від навколишніх поверхонь, характерних для конкретного приміщення.

Мікроклімат робить істотний вплив на працездатність людини, його самопочуття і здоров’я.

Необхідність обліку параметрів мікроклімату зумовлюється умовами теплового балансу між організмом людини і навколишнім середовищем приміщень.

Людина постійно перебуває в процесі теплової взаємодії з навколишнім середовищем. Величина тепловиділень організму людини q залежить від ступеня фізичної напруги і параметрів мікроклімату. Для того щоб фізіологічні процеси в його організмі протікали нормально, що виділяється організмом теплота повинна повністю відводитися в навколишнє людини середовище. Нормальним тепловим відчуттям відповідає рівність між кількостями виділяється організмом людини і віддається в навколишнє середовище тепла.

Теплообмін між організмом людини і навколишнім середовищем здійснюється з використанням наступних процесів:

  • теплопередача (теплопровідність) через одяг q т;
  • конвекція q к ;
  • теплове випромінювання в навколишній простір q вил ;
  • випаровування вологи (поту) з поверхні шкіри q ісп ;
  • дихання (нагрівання вдихуваного повітря) q д .

Теплопередача (теплопровідність) полягає в передачі тепла від однієї частинки до іншої при безпосередньому контакті.

Конвекція являє собою процес теплообміну між тілом людини і середовищем, здійснюваний рухомим повітрям. Конвективний теплообмін залежить від температури навколишнього середовища, швидкості руху повітря, його вологості і барометричного тиску.

Теплове випромінювання являє собою процес теплообміну, здійснюваний шляхом випускання електромагнітних хвиль інфрачервоного діапазону. Теплові промені безпосередньо повітря практично не нагрівають, але добре поглинаються твердими тілами і, отже, нагрівають їх. Нагріваючись, тверді тіла самі стають джерелами тепла і вже шляхом конвекції нагрівають повітря.

При температурі навколишнього середовища, що дорівнює або вище температури поверхні тіла людини, тепловіддача відбувається тільки у вигляді виділення поту, на випаровування 1 г якого витрачається близько 0,6 ккал. У стані спокою при температурі навколишнього повітря 18 °с частка q до становить близько 30 % всієї відводиться теплоти, q изл  45 %, q исп ∙ 20% і q д ∙ 5 %.

При зміні температури повітря, швидкості його руху і вологості, при наявності поблизу людини нагрітих поверхонь, в умовах фізичної роботи і т.д. Ці співвідношення істотно змінюються. Так, при високій температурі повітря (30 °с і вище), особливо при виконанні важкої фізичної роботи, потовиділення може посилюватися в десятки разів і досягати 1 – 1, 5 л/год.

Нормальне теплове самопочуття людини (комфортні умови, відповідні даному виду діяльності) забезпечується, якщо виконується умова теплового балансу:

Q ч = q т + q к + q изл + q исп + q д ,

Де q ч – кількість тепла, що генерується організмом людини.

Температура внутрішніх органів людини підтримується постійною на рівні близько 36,6 14 °с. Ця здатність людського організму підтримувати постійну температуру при зміні параметрів мікроклімату і при виконанні різної по тяжкості роботи називається терморегуляцією. Якщо теплову рівновагу порушено (наприклад тепловіддача менше тепловиділень), то в організмі відбувається накопичення тепла – перегрів. Якщо тепловіддача більше, ніж тепловиділення, то відбувається переохолодження організму.

Комфортні метеорологічні умови є важливим фактором забезпечення високої продуктивності праці та профілактики захворювань. При недотриманні гігієнічних норм мікроклімату знижується працездатність людини, зростає небезпека виникнення травм і ряду захворювань, в тому числі професійних.

2. основні параметри мікроклімату

Вологість повітря . Вологість повітря характеризує ступінь його насичення водяними парами. Одна і та ж температура повітря в залежності від ступеня його вологості відчувається людиною по-різному. Розрізняють абсолютну і відносну вологість.

Абсолютна вологість (р абс ) — це кількість водяної пари, що міститься в 1 м 3 повітря, тобто щільність пари (г / м 3 ). Абсолютну вологість характеризують також тиском водяної пари (гпа), тобто парціальним тиском, яке надавав би водяна пара на стінки судини, якщо з даного судини видалити всі інші компоненти повітря.

Повітря з граничним вмістом водяної пари при даній температурі характеризується тиском насиченої пари (р нас), яке збільшується з підвищенням температури повітря. Після досягнення р нас починається конденсація водяної пари.

Абсолютна вологість сама по собі не вказує на те, в насиченому або ненасиченому стані знаходиться водяна пара, тому введено поняття відносної вологості.

Відносна вологість (φ ) визначається виразом:

Φ = (p абс / p нас) * 100,%. (1)

Відносна вологість впливає на теплообмін людини, наприклад на інтенсивність випаровування вологи з поверхні шкіри.

Температура повітря має великий вплив на стан організму людини. Висока температура навколишнього повітря підвищує стомлюваність, може привести до перегріву організму або викликати тепловий удар. При невеликому перегріві виникають невелике підвищення температури тіла людини, рясне потовиділення, з’являється відчуття спраги, частішають дихання і пульс. У більш важких умовах може трапитися тепловий удар, що супроводжується підвищенням температури до 40-41 °с, слабким і прискореним пульсом, втратою свідомості. Характерною ознакою настання теплового удару є майже повне припинення потовиділення. Тепловий удар може привести до смертельного результату. Низька температура навколишнього повітря може викликати місцеве або загальне переохолодження організму людини, стати причиною простудних захворювань або обмороження.

Швидкість руху повітря має велике значення для створення сприятливих умов життєдіяльності. При великій швидкості руху повітря збільшується інтенсивність конвективного теплообміну. Якщо повітряні потоки мають температуру нижче температури поверхні шкіри (30-33 °с), вони надають освіжаючу дію на організм людини, а при температурі понад 37 °з діють гнітюче. Організм людини починає відчувати повітряні потоки при швидкості близько 0,15 м/с.

Теплове випромінювання від нагрітих поверхонь грає важливу роль в створенні несприятливих мікрокліматичних умов. Дія променистого тепла не обмежується змінами, що відбуваються на опромінюваному ділянці шкіри, – на опромінення реагує весь організм. в організмі виникають біохімічні зміни, порушення в серцево-судинній іНервовій системах. При тривалому впливі інфрачервоних променів може виникнути катаракта очей (помутніння кришталика).

Теплові відчуття людини залежать від поєднання мікрокліматичних параметрів і від напруженості фізичної роботи.

Для оцінки комплексного впливу параметрів мікроклімату на організм людини при малих енерговитратах використовується метод еквівалентно-ефективних температур. Цей метод дозволяє на підставі даних про параметри мікроклімату судити про тепловому стані людини. Для його використання введено поняття еквівалентно-ефективної температури (еет ), яка характеризує теплове відчуття людини при одночасному впливі температури, вологості і швидкості руху повітря. Еет оцінюється температурою нерухомого повітря 100 % -ой відносної вологості, при якій теплове відчуття людини таке ж, як і при заданому поєднанні температури, вологості і швидкості руху повітря.

Область еет в інтервалі температур від 17 до 22 °с відповідає зоні комфорту , всередині якої можна виділити лінію комфорту, відповідну еет = 19 °с, при якій майже у всіх досліджуваних людей виникає відчуття комфорту.

На малюнку наведена номограма, що дозволяє визначити вплив параметрів мікроклімату на теплове відчуття людини.

3. Нормування параметрів мікроклімату

Нормованими параметрами мікроклімату у виробничих приміщеннях є: температура повітря; відносна вологість повітря; швидкість руху повітря; температура поверхонь приміщення (стіни, стеля, підлога) і технологічного обладнання; інтенсивність теплового опромінення. При нормуванні параметрів мікроклімату враховують інтенсивність енерговитрат працюючих (категорію робіт по тяжкості), період року, час перебування на робочих місцях .

При цьому розрізняють оптимальні і допустимі мікрокліматичні умови.

Оптимальні мікрокліматичні умови представляють такі поєднання параметрів мікроклімату, які забезпечують відчуття теплового комфорту протягом 8-годинної робочої зміни при мінімальній напрузі механізмів терморегуляції

Допустимі мікрокліматичні умови можуть призводити до відчуття теплового дискомфорту, напрузі механізмів терморегуляції, погіршення самопочуття і працездатності. За умови 8-годинної робочої зміни вони не викликають пошкоджень або порушень стану здоров’я. Допустимі значення параметрів мікроклімату встановлюють у випадках, коли за технологічними вимогами, технічними та економічно обґрунтованими причинами не можуть бути забезпечені оптимальні значення.

Номограма еквівалентно-ефективних температур

Залежно від енерговитрат в одиницю часу роботи поділяються на наступні категорії.

  • легкі фізичні роботи (категорія i) – види діяльності з інтенсивністю енерговитрат до 174 вт .

До категорії i а відносяться роботи, вироблені сидячи і супроводжуються незначним фізичним напругою з інтенсивністю енерговитрат до 139 вт.

До категорії i б відносяться роботи, вироблені сидячи, стоячи або пов’язані з ходьбою і супроводжуються деяким фізичним напругою з інтенсивністю енерговитрат 140 – 174 вт.

  • фізичні роботи середньої тяжкості (категорія ii ) — види діяльності з інтенсивністю енерговитрат 175 – 290 вт.

До категорії iia відносяться роботи, пов’язані з постійною ходьбою, переміщенням дрібних (до 1 кг) виробів або предметів в положенні стоячи або сидячи і вимагають певної фізичної напруги з інтенсивністю енерговитрат 175 – 232 вт .

До категорії ii б відносяться роботи, пов’язані з ходьбою, переміщенням і перенесенням важких предметів до 10 кг і супроводжуються помірним фізичним напругою з інтенсивністю енерговитрат 233 – 290 вт .

  • важкі фізичні роботи (категорія iii ) — види діяльності з інтенсивністю енерговитрат з витратою енергії більше 290 вт. Ці роботи пов’язані з постійними пересуваннями, переміщенням і перенесенням значних (понад 10 кг) важких предметів і вимагають великих фізичних зусиль.

При нормуванні розрізняють два періоди року: холодний (з середньодобовою температурою зовнішнього повітря +10 °с і нижче) і теплий (з середньодобовою температурою зовнішнього повітря вище +10 °с).

В табл. 1 наведені оптимальні (в дужках – допустимі) значення параметрів мікроклімату на постійних робочих місцях виробничих приміщень.

Інтенсивність теплового опромінення враховується, якщо у виробничих приміщенні є джерела тепла, нагріті до високої температури .

Таблиця 1

Оптимальні (допустимі) параметри мікроклімату

Період року

Температура,

°з

Відносна вологість, %

Швидкість руху повітря, м/ c

Температура поверхонь, °с

Холод н ий

22 – 24

(2 0 – 2 5 )

40 – 60

(15 — 75)

21-25 (19-26)

21 – 23

(19 – 24)

40 – 60

(15 — 75)

(0,2)

20-24 (18-25)

Ііа

1 9 – 2 1

(17 – 23)

40 – 60

(15 — 75)

(0,3)

18-22 (16-24)

Ііб

17 – 19

(15 – 2 2 )

40 – 60

(15 — 75)

(0,4)

16-20 (14-23)

16 – 18

(13 – 21 )

40 – 60

(15 — 75)

(0, 4 )

15-19 (12-22)

Теплий

23 – 25

(2 1 – 28)

40 -60

(15 — 75)

(0,2)

22-26 (20-29)

22 – 24

(2 0 – 28)

40 -60

(15 — 75)

0, 1

(0,3)

21-25 (19-29)

Ііа

2 0 – 2 2

(18 – 27)

40 -60

(15 — 75)

0, 2

(0,4)

19-23 (17-28)

Ііб

19 – 2 1

(16 – 27)

40 -60

(15 — 75)

0, 2

(0,5)

18-22 (15-28)

18 – 20

(15 – 26)

40 -60

(15 — 75)

0, 3

(0, 5 )

17-21 (14-27)

4. Прилади для дослідження параметрів мікроклімату

Вимоги до організації контролю та методів вимірювання параметрів мікроклімату наведені в санпін . При цьому можуть використовуватися такі прилади.

Термометри 14 –&>- застосовуються для вимірювання температури повітря і поверхонь. Можуть бути рідинними (ртутні і спиртові) і електронними. Залежно від виконуваних функцій розрізняють звичайний, максимальний, мінімальний і парний рідинні термометри.

Максимальний термометр (ртутний) застосовується для визначення найвищої температури, яка була в приміщенні між термінами спостережень. У цьому термометрі є звуження капіляра в місці зчленування його з резервуаром. Тут стовпчик ртуті, що піднявся при підвищенні температури, при подальшому охолодженні повітря відривається від загальної маси ртуті в резервуарі і, таким чином, залишається зафіксованим на досягнутому рівні шкали. Для проведення подальших вимірювань термометр необхідно розташувати резервуаром вниз і сильно струсити, щоб проштовхнути ртуть з капіляра до з’єднання зі ртуттю в резервуарі.

Мінімальний термометр (спиртовий) застосовується для фіксації найнижчої температури, яка була в приміщенні між термінами спостережень. Мінімальний термометр має всередині капіляра вільно пересувається скляний штифтик. Перед вимірюванням температури термометр перевертають резервуаром догори, і штифтик під дією сили тяжіння опускається до кінця стовпчика спирту ( подальшому руху його заважає поверхнева плівка, що обмежує меніск), потім термометр розташовують горизонтально. При зниженні температури і укороченні стовпчика спирту штифтик буде захоплений спиртом, а при підвищенні температури спирт вільно обтікає його. Таким чином, по межі штифтика, зверненої до меніску спирту, можна судити про мінімальну температуру.

Парний термометр застосовується для вимірювання температури повітря в приміщеннях, що мають джерела значних теплових випромінювань. При вимірах температури в таких приміщеннях показання термометрів звичайних типів можуть не відповідати істинній температурі повітря, тому що вони показують температуру поверхні самого термометра, що нагрівається тепловими випромінюваннями. Парний же термометр складається з двох термометрів, у одного з яких резервуар зі спиртом посріблений, а в іншого зачорнений. Тому один відображає основну частину променистого тепла, аІнший поглинає його. Справжня температура повітря при цьому визначається за формулою:

T тепл = t б – к(t ч-t б ) , (2)

Де t б – показання» блискучого «термометра;

T ч – показання» чорного » термометра;

К-градуювальний коефіцієнт, який визначається заводом.

Електронні термометри використовують різні типи датчиків, що реагують на температуру. Вони дозволяють прискорити і автоматизувати процес вимірювання, отримати результат в цифровій формі, можуть сполучатися з пеом.

Психрометр и і гігрометри застосовуються для визначення вологості повітря. Найбільш поширеними при вимірах відносної вологості повітря в робочих приміщеннях є психрометри августа і ассмана, волосяні і електронні гігрометри.

Психрометр серпня складається з двох однакових ртутних термометрів з ціною поділу до 0,2 °с, укріплених поруч на штативі. Резервуар одного з термометрів обгорнутий марлею або батистом, змоченим в дистильованій воді. З робочої поверхні змочуваного («вологого») термометра вода випаровується тим сильніше, чим суші повітря, і тим сильніше охолоджує його. Тому показання» вологого «термометра завжди нижче показань «сухого» (за винятком випадку, коли відносна вологість дорівнює 100 % і показання обох термометрів однакові).

Відносна вологість повітря при вимірюванні психрометром августа визначається за формулою:

Φ = [ p нас.в-α (t с – t в ) p атм ] 100 / p нас.з , %, (3)

Де p нас.в – тиск насиченої пари при температурі «вологого» термометра (табл. 2), гпа ;

P нас.с-тиск насиченої пари при температурі «сухого» термометра (табл . 2), гпа;

P атм – атмосферний (барометричний тиск), гпа.

T с — показання «сухого» термометра, °с;

T в – показання «вологого» термометра, °с;

Α-психрометричний коефіцієнт, що залежить від швидкості руху повітря (табл. 3).

Таблиця 2

Тиск і щільність насиченої водяної пари

При різних температурах

T, °с

Тиск

Насиченого

Пара, гпа

Щільність

Насиченого п apa , г/м 3

T, °с

Тиск

Насиченого

Пара, гпа

Щільність насиченого п apa , г/м 3

4,01

3 ,2 4

23,3 8

17, 3

6,10

4 ,84

24, 86

1 8 ,3

8,27

6, 8 4

26,43

19.4

10, 7 3

8,30

28,0 8

20,0

12,28

29, 83

21. 8

L3,12

10,0

31.67

23,0

14,02

10,7

33.60

24.4

14,97

11.4

3 5 .64

25.8

15,98

12,1

3 7,79

27,2

17, 05

12, 8

40,04

28.7

I8,17

13,6

42.42

30,3

19,37

14,5

73,74

5l.2

20,63

15,4

123.30

83 , 0

21,97

16,3

1013

Таблиця 3

Психрометричний коефіцієнт

Швидкість руху повітря, м / с

0,13

0,16

0,20

0,40

0. 80

0,00098

0,00090

0 ,00083

0 ,0006 8

0.00060

0.000 5 3

Примітка. для закритих приміщень без вентиляції α = 0,00083 .

Психрометр ассмана. недоліком психрометра серпня є мінливість швидкості руху повітря навколо резервуара вологого термометра, викликане місцевими повітряними потоками, протягами, переміщенням людей. цього недоліку немає у аспіраційного психрометра ассмана. У цьому приладі резервуари обох термометрів поміщені в подвійні латунні трубки, через які рівномірно просмоктується досліджуваний повітря за допомогою маленького заводного вентилятора. Такий пристрій психрометра забезпечує захист резервуарів термометрів від променевої теплоти і гарантує постійну швидкість руху повітря навколо термометрів. Крім того, завдяки просмоктуванню значної маси повітря показання цього приладу більш точні, ніж психрометра, який визначає вологість повітря, що знаходиться в безпосередній близькості від приладу.

Перед роботою резервуар правого термометра, обгорнутий батистом, змочується дистильованою водою, заводиться пружина вентилятора, і через 4 14 хвилини знімаються показання з термометрів. Відносна вологість повітря визначається за формулою (%):

Φ = p нас.в– 0,497·10 -3 (t с-t в) p атм * 100 / p нас.со . (4)

Побутові психрометри (наприклад, пбу-1) аналогічні психрометру августа. Їх застосовують для швидкої оцінки відносної вологості за показаннями «сухого» і «вологого» термометрів за допомогою психрометричної таблиці, наведеної на приладі.

Гігрометри є приладами для безпосереднього визначення відносної вологості повітря. Чутливим елементом гігрометрів є знежирений в ефірі або спирті людський волос (або спеціальна синтетична плівка), який певним чином з’єднаний з легкою стрілкою-покажчиком. При зменшенні відносної вологості чутливий елемент коротшає, а при збільшенні подовжується, переміщаючи кінець вказівної стрілки вздовж шкали з поділами від 0 до 100% відносної вологості. Гігрометр є єдиним приладом для визначення вологості при негативних температурах, проте точність його не перевищує 5 %.

Швидкість руху повітря вимірюється кататермометрами і анемометрами ( крильчастими, чашковими і термоелектричними).

Кататермометр призначений для вимірювання малих швидкостей руху повітря (від 0,04 до 2 м/с) в службових і побутових приміщеннях. Принцип роботи приладу заснований на визначенні охолоджуючої сили повітряного середовища. Кататермометр являє собою спиртовий термометр зі шкалою від 35 до 3 8 ° с. Кількість тепла, що втрачається кататермометром при його охолодженні від 38 до 35 ° с, постійне, а тривалість охолодження залежить від дії всіх метеорологічних факторів.

Для підготовки кататермометра до вимірювань його резервуар зі спиртом обережно нагрівають у воді (60 – 70 ° 14 ° с) до тих пір, поки спирт не заповнить 1/5 – 1/3 обсягу верхнього розширення капіляра, потім прилад витирають насухо, підвішують в досліджуваному місці (якнайдалі від випромінюючих тепло приладів) і по секундоміру заміряють час охолодження кататермометра від 38 до 35 ° с.таким чином, по суті прилад вимірює охолоджуючу здатність повітря при температурі людського тіла. Швидкість руху повітря ( v , м/с) визначається за емпіричними формулами:

V = 6,25 (f /∆ t – 0,5) 2 при f /∆ t<0,6 ; (5)

V = 4,53(f /∆ t – 0,13) 2 при f /∆ t ≥ 0,6 , (6)

Де f = f / t до – охолоджуюча здатність повітря, кал/см 2 ∙с;

F = 472 кал/см 2 – параметр кататермометра, що визначає кількість тепла, що втрачається з 1 см 2 резервуара кататермометра (вказується заводом-виробником на приладі);

T до — заміряється по секундоміру час охолодження кататермометра (від 38 до 35 ° с), с;

∆ t — різниця між середньою температурою кататермометра (36,5 °с) і температурою навколишнього повітря.

Крильчастий і чашковий анемометри складаються з сприймає частини, що обертається під дією повітряного потоку, і лічильного механізму. Крильчастий анемометр застосовується для визначення швидкостей вільного повітряного потоку від 0,3 до 5 м/с, а чашковий – від 1 до 20 м/с. Для визначення швидкості повітряного потоку за допомогою анемометрів визначають швидкість обертання сприймає частини за певний час за показаннями лічильного механізму (число поділів в секунду) і за спеціальним графіком переводять її в лінійну швидкість повітря, м/с.

Барометри – прилади для вимірювання атмосферного тиску. Найбільш поширений барометр-анероїд , принцип дії якого заснований на використанні пружних деформацій мембран анероїдних коробок під впливом змін атмосферного тиску.

Порядок виконання роботи

  1. вивчити призначення і принцип дії основних приладів для вимірювання параметрів мікроклімату. Психрометра розрахувати відносну вологість повітря на робочому місці за формулою (3) і абсолютну з формули (1).
  2. за варіантом завдання (номер бригади), використовуючи дані з таблиці на стенді, виконати наступні розрахунки:
  3. за формулою (2) визначити температуру повітря в приміщенні при наявності джерел значних теплових випромінювань (дані-з таблиці варіантів);
  4. визначити швидкість руху повітря в приміщенні, використовуючи дані з таблиці варіантів, за формулами (5) і (6) для кататермометра або за графіком на стенді для анемометра;
  5. за свідченнями «сухого» і «вологого» термометрів психрометра розрахувати за формулами (3) або (4) відносну вологість повітря в приміщенні, а за формулою (1) – абсолютну вологість;
  6. визначити за номограмою еквівалентно-ефективну температуру в приміщенні, використовуючи результати пп. a ), b ), c ), і зробити висновок про відповідність її зоні комфорту.
  7. використовуючи номограму для визначення еквівалентно-ефективної температури, побудувати графік її залежності від швидкості руху повітря: еет = f (v ) при φ = const і t c = const . дані для» сухого «і» вологого » термометрів взяти з таблиці варіантів на стенді. Швидкість руху повітря задавати за відповідними кривими номограми.
  8. використовуючи номограму для визначення еквівалентно-ефективної температури, побудувати графік залежності еквівалентно-ефективної температури від відносної вологості повітря еет = f (φ ) при v = const і t c = const . Для побудови графіка слід задати кілька значень температури за шкалою «вологого» термометра (t в ), дані для значення температури за шкалою «сухого» термометра ( t c ) взяти з таблиці варіантів на робочому стенді, а швидкість руху повітря ( v ) – з розрахунків за п. 4, b . Розрахунок значень відносної вологості для кожної пари значень «сухого » і» вологого » термометрів провести за формулою (3).
  1. результати вимірювань і обчислень звести в таблицю підсумкових результатів (табл. 4).

Таблиця 4

Результати вимірювань і розрахунків

Для робочого місця

За варіантом завдання

Вар ианта

T с, °с

T в, °с

Φ , %

P атм, гпа

Пов

T тепл, °с

V, м / с

Φ , %

P атм , гпа

Е е т

контрольні питання

  1. як здійснюється теплообмін організму людини з навколишнім середовищем?
  2. основні параметри мікроклімату.
  3. вплив параметрів мікроклімату на організм людини.
  4. що таке еквівалентно-ефективна температура?
  5. комфортні метеорологічні умови.
  6. принципи нормування параметрів мікроклімату.
  7. оптимальні і допустимі мікрокліматичні умови.
  8. призначення і принцип дії метеорологічних приладів.

бібліографічний список

1. Безпека життєдіяльності: підручник для вузів /під ред.с. В. Бєлова. М.: вища школа, 2004.

2. Безпека життєдіяльності: підручник для вузів /під ред. Е. А.арустамова. М.: ід дашков і к о, 2003.

3. Роздорожний а. А. Безпека виробничої діяльності: учеб. Посібник для вузів. М: инфра-м, 2003.

4. Санпін 2.2.4.548-96 «гігієнічні вимоги до мікроклімату виробничих приміщень».

5. Гост 12.1.005-88.ссбт. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони.

Інші схожі роботи, які можуть вас зацікавити.вшм>

21003. безпека медичної сестри на робочому місці в умовах лпу 3.19 mb будучи активною учасницею лікувально-діагностичного процесу і здійснюючи великий комплекс заходів по догляду за хворими вона піддається впливу несприятливих факторів і умов праці які можуть завдати серйозної шкоди її здоров’ю. Для попередження впливів виробничих умов і підтримки безпеки в роботі медична сестра повинна знати і вміти використовувати найважливіші засоби і прийоми захисту. Система охорони здоров’я сьогодні це більше трьох мільйонів працюючих і тисячі… 618. організація проведення первинного та повторного інструктажу на робочому місці 8.22 kb організація проведення первинного та повторного інструктажу на робочому місці первинний інструктаж на робочому місці проводиться після проведення вступного інструктажу з усіма працівниками прийнятими на підприємство або переводяться з одного підрозділу в інший в тому числі з тимчасовими і сезонними працівниками а також сумісниками; з працівниками виконують нову для них роботу; відрядженими працівниками сторонніх організацій; зі студентами та учнями проходять виробничу практику. Журнал проведення… 21186. технологічний процес с та обладнання на робочому місці слюсаря механоскладальних робіт 809.77 kb режим праці та відпочинку. Агрегати знаходяться під тиском. Забезпечення електробезпеки. Оцінка і поліпшення умов праці. Характеристика напруженості трудового процесу. Підсумкова оцінка умов праці за ступенем шкідливих і небезпечних факторів. Травматизм і професійні захворювання… 14246. поліпшення умов праці на робочому місці водія пожежного автомобіля 188.01 kb аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи (асднр) — сукупність першочергових робіт в зоні нс, що полягають в порятунку і наданні допомоги людям, локалізації та придушенні вогнищ вражаючих впливів, запобіганні виникненню вторинних вражаючих факторів, захисту і порятунку матеріальних і культурних цінностей. 498. оптимальні параметри мікроклімату виробничого середовища. Організація і проведення контролю параметрів мікроклімату 10.85 kb в цих нормах окремо нормується кожен компонент мікроклімату в робочій зоні виробничого приміщення: температура відносна вологість швидкість руху повітря в залежності від здатності організму людини до акліматизації в різні пори року характеру одягу інтенсивності виробленої роботи і характеру тепловиділень в робочому приміщенні. Перепади температури повітря по висоті і по горизонталі а також зміни температури повітря протягом зміни при забезпеченні оптимальних величин мікроклімату на робочих місцях не повинні… 395. дослідження мікроклімату у виробничих приміщеннях 1008.29 kb до параметрів мікроклімату відносяться: температура повітря ос; вологість повітря; швидкість руху повітря м с; інтенсивність теплового опромінення вт м2; барометричний атмосферний тиск па не нормується. Холодний період року  період року характеризується середньодобовою температурою зовнішнього повітря рівною 10 с і нижче. Теплий період року  період року характеризується середньодобовою температурою зовнішнього повітря вище 10 с. Середньодобова температура зовнішнього повітря  середня величина температури зовнішнього… 376. оцінка мікроклімату виробничого середовища 1.02 mb загальні відомості мікроклімат виробничих приміщень характеризується температурою відносною вологістю швидкістю руху повітря і інтенсивністю теплового випромінювання від нагрітих поверхонь. Роботи на відкритому повітрі регламентовані температурою і швидкістю руху повітря а також атмосферними опадами. Фізична терморегуляція регулює віддачу тепла в навколишнє середовище у вигляді інфрачервоного випромінювання за рахунок нагріву повітря омиває поверхню тіла людини конвекція і випаровування вологи поту з поверхні тіла і слизових… 21218. технологія просування лз в аптеках: мерчандайзинг, презентація, реклама в місці продажу 299.7 kb бренд-це: торгова марка має стійкий зв’язок зі споживачем – — вища ступінь розвитку зареєстрованої торгової марки – — життєвий цикл торгової марки знаходиться як правило у фазі насичення первинного або поновлюваного; — торгова марка викликає стійкі позитивні асоціації не тільки у активної групи споживачів наприклад конкретної фармакотерапевтичної групи а й у потенційних можливих споживачів…. 14474. визначення обставин події слідами на місці дтп та ушкодженнями транспортних засобів газ31105 та toyota vitz 3.8 mb отриманих в результаті навчання за програмою професійної перепідготовки «судова автотехнічна та вартісна експертиза транспортних засобів». Автором проведено судову транспортно-трасологічну експертизу щодо встановлення взаємного розташування транспортних засобів 5916. дослідження якості сау 87.25 kb аналіз сау встановлення виявлення впливу структури системи та її параметрів початкових умов і вхідних впливів на показники якості процесуУправління. Помилка відпрацювання системою вхідного впливу-міра динамічної точності системи; кількісний показник якості регулювання функція утворена різницею між фактичним процесом на виході досліджуваної системи і необхідним бажаним еталонним видом вихідної функції. Пріоритетними в системах стабілізації є властивості системи в усталених режимах…