Точкове зварювання з дроселя люмінесцентних ламп. Підключення люмінесцентних ламп без дроселя і стартера

118

Економки або лампи денного світла зустрічаються сьогодні практично в кожному будинку. З їх допомогою можна добре економити на електроенергії. Але тут економія сусідить з досить складною конструкцією такої продукції.

Дросель для лампи люмінесцентного типу

Досить важливим компонентом пристрою люмінесцентних ламп є дросель. Дана стаття розповість про те, що собою являє цей елемент, а також яка схема його підключення до лампи денного світла.

Особливості економки

Лампа денного світла являє собою газорозрядний пристрій, який є більш вдосконаленою лампочкою розжарювання. у зв’язку з цим в її конструкції повинен бути елемент, що виконує роль обмежувача струму. Цю роль і виконує дросель (баласт). Без нього сила струму в електроланцюзі буде наростати лавиноподібно, а це призведе до поломки лампи.

Зверніть увагу! дросель, який виступає в ролі обмежувача струму для люмінесцентних ламп, може бути електромагнітним або електронним.

Будова економки

Дросель в лампі денного світла є баластом і поглинає зайву потужність, наявну в електроланцюзі. У джерелі світіння з потужністю в 36-40 вт він забирається приблизно 15% або 6 вт.
Дросель в люмінесцентних моделях виконує наступні функції:

  • здійснює прогрів катодів. Завдяки цьому вони готуються в емісії електродів;
  • створює необхідно для стартового розряду напруга;
  • виступає в ролі обмежувача струму, який тече через електричну систему після запуску лампи.

Щоб баласт (електронний або електромагнітний) міг виконувати свої прямі обов’язки, потрібна правильна схема підключення. Якщо в ній буде допущена хоча б одна помилка, то світіння люмінесцентних ламп не відбудеться.
Схема підключення лампи денного світла може мати різний вигляд. вона залежить від наступних параметрів:

  • тип баласту (електронний або електромагнітний):
  • кількість обмежувачів струму;
  • тип і кількість люмінесцентних ламп (до однієї, двох) і т. Д.

Всі ці параметри впливають на те, як буде виглядати схема підключення баласту до електроланцюга джерела світла. Кожна така схема не дуже складна і її можна використовувати для підключення навіть при відсутності глибоких знань в електротехніці.
Розглянемо кілька найбільш затребуваних варіантів підключення.

Баласт електронного виду

На сьогоднішній день найбільш популярним і часто зустрічається видом баласту буде його електронний тип. тому схема підключення електронного дроселя — найбільш затребувана.

Електронний баласт

Він має вигляд невеликого блоку з виведеними клемами. Усередині такого блоку розміщена друкована плата. На ній зібрана вся система. По ній можна зрозуміти, скільки люмінесцентних ламп до неї можна підключити.

Зразок включення до однієї лампи

Щоб під’єднати електронний тип обмежувача струму необхідно:

  • перший і другий коннектори на виході блоку потрібно підключити до однієї пари контактів економки;
  • третій і четвертий ведуться до іншої пари;
  • на вхід подається харчування.

Як бачимо, даний варіант досить простий в реалізації. З її допомогою можна підключити одну лампу денного світла. Дещо складніше виглядає варіант, який використовується для включення двох джерел освітлення.

Зразок включення до двох економок

Система, застосовувана для запуску двох пристроїв денного світла до електронного типу баласту, реалізується наступним чином:

  • дросель під’єднують в розрив ланцюга живлення ниток, за допомогою яких здійснюється розжарювання економки;
  • стартери необхідно вести паралельно до електродів.

Зверніть увагу! з’єднувати електронний баласт, стартерні коннектори і нитки напруження необхідно в послідовному порядку.

Деякі фахівці замість стартера пропонують застосовувати звичайну кнопку від будь-якого електричного дзвінка. У даній ситуації подача напруги на прилад буде здійснюватися шляхом натискання і подальшого утримування кнопки дзвінка. Після того, як економка запалився, кнопку можна відпустити.

Баласт електромагнітного виду

Для електромагнітного баласту схема його з’єднання виглядає наступним чином:

З’єднання електромагнітного баласту

Тут процес включення передбачає проведення наступних дій:

  • у момент надходження струму в дроселі відбувається накопичення енергії;
  • далі вона йде на стартерні коннектори;
  • струм направляється в стартер через нитки нагріву електродів;
  • електрони і сам стартер нагріваються;
  • далі відбувається розмикання біметалевих контактів на стартері;
  • розмикання конекторів супроводжується викидом електроенергії, що накопичилася в баласті;
  • в електродах напруга змінюється, що призводить до світіння.

Таким чином буде відбуватися активація ламп при використанні вищенаведеного варіанту з’єднання.

Включення пари світильників

Для під’єднання дроселя можна використовувати варіант з’єднання як для однієї, так і для двох економок. Розглянемо більш детально, яким чином проробляється включення двох моделей 2х18.

Підключення до двох люмінесцентних моделей 2х18

Щоб включити два пристрої з потужністю в 18 вт, необхідний індукційний тип пристрою з потужністю не менше 36 вт. Для цього можна використовувати пра на 40 вт, а також два стартера на 4-22 вт. Як бачимо стартери необхідно приєднувати паралельно до кожної економки. Таким чином з кожного боку будуть використані по одному контакту-штирю. Решта коннектори слід приєднувати до електричної мережі тільки через індукційний дросель.
Зменшити перешкоди, а також компенсувати реактивну потужність в даній ситуації можна за допомогою конденсатора. Його потрібно підводити до живильних компонентів світильників паралельно. У ситуації, коли є вбудований захист, конденсатор може не використовуватися.

Варіант включення з двома баластами і двома трубками

При наявності двох джерел освітлення, а також двох комплектів для їх з’єднання, потрібно використовувати такий варіант.

Підключення з двома комплектами

У даній ситуації з’єднання здійснюється наступним чином:

  • на вхід дроселя подається фазний провід;
  • далі він з виходу дроселя направляється на один контакт економки. При цьому з другого коннектора він йде на перший стартер;
  • з першого стартера він направляється на другу пару конекторів цього ж джерела світла;
  • вільний коннектор необхідно з’єднати з нульовим проводом живлення, який на малюнку позначений як n

Таким же чином відбувається включення і другий трубки: спочатку йде дросель, далі з нього один коннектор направляється на контакт лампочки, а другий – на стартер. Вихід зі стартера потрібно з’єднати з другою парою контактів світильника, а вільний коннектор — вивести на нульовий провід.

Особливості з’єднання

Найдорожчим елементом в електроланцюзі є дросель. Тому багато людей, щоб заощадити, віддають перевагу тим варіантам, де використовується тільки один баласт.
При цьому під час приєднання всіх елементів електричної схеми світильника необхідно пам’ятати про техніку безпеки, так як в даній ситуації, через незнання, можна отримати електротравму.

Висновок

Схема для підключення до люмінесцентної лампи дроселя може мати найрізноманітніший вигляд. Вона залежить від деяких параметрів. Тому, щоб підібрати оптимальний варіант, потрібно знати, який тип баласту і пристрої денного світла у вас є в наявності.

рішення проблеми мерехтіння світлодіодних стрічок у включеному стані

На жаль, навіть підключені до сучасної (епра) люмінесцентні лампи перегорають. Таке трапляється з великими світильниками, і з компактними люмінесцентними лампами (клл), більш відомими як економлампи. І якщо згорілу електроніку полагодити можна, то просто викидають.

Зрозуміло, що якщо у лампи, підключеної до дроселя зі стартером або до епра, перегорить одна з ниток напруження, то світильник вже не включиться. Крім того, стара «брежнєвська» схема підключення має ще кілька недоліків: затяжний запуск стартером, що супроводжується дратівливими миганнями; мерехтіння лампи з подвоєною частотою мережі.

Однак вихід простий-живити люмінесцентну лампу не змінним, а постійним струмом, і щоб неВикористовувати примхливі стартери, потрібно докласти при запуску підвищену напругу мережі. Таким чином, мало того, що джерело світла перестане мерехтіти, але і після підключення за новою схемою навіть перегоріла люмінесцентна лампа пропрацює ще не один рік.

Для запуску з помноженим напругою мережі не знадобиться нагрівати спіралі — електрони для початкової іонізації будуть вирвані вже при кімнатній температурі, навіть з перегорілих спіралей. Так як не потрібен нагрів до температури 800-900 градусів для тліючого стартового розряду, то різко продовжується термін служби будь люмінесцентної лампи, і з цілими спіралями. Після запуску, шматочки ниток стають теплими за рахунок стабільного потоку електронів. Найпростіша схема, що має ці переваги, наступна:

На малюнку показана схема двухполуперіодного випрямляча з подвоєнням напруги, тут лампа загоряється миттєво

При підключенні за такою схемою потрібно з’єднати разом обидва зовнішніх виведення кожної нитки напруження лампи — без різниці, перегорілі вони, або цілі.

Конденсатори с1, с4 потрібні неполярні з робочою напругою більш ніж в 2 рази більше мережевого (наприклад, мбм не нижче 600 вольт). В цьому і є головний мінус схеми-в ній застосовуються два конденсатора великої ємності, на високу напругу. Такі конденсатори мають значні габарити.

Конденсатори с2, с3 теж потрібні неполярні і бажано, щоб вони були слюдяними на напругу 1000 в.на діодах д1, д4 і конденсаторах с2, с3 напруга підскакує до 900 в, чим забезпечується надійне запалювання холодної лампи. Також ці дві ємності сприяють придушенню радіоперешкод. Світильник можна запалити і без цих конденсаторів і діодів, але з ними включення стає більш безвідмовним.

Резистор потрібно намотати самостійно з ніхромового або манганінового дроту. Розсіюється на ньому потужність значна, так як світиться люмінесцентна лампа не має свого внутрішнього опору.

Детальні номінали елементів схеми в залежності від потужності світильника наведені в таблиці:

Діоди можна використовувати необов’язково зазначені в таблиці, а аналогічні сучасні, головне, щоб вони підходили по потужності.

Щоб запалити неподдающуюся лампу на один з кінців намотують колечко з фольги і з’єднують його проводком зі спіраллю на протилежному боці. Такий ободок шириною в 50 мм вирізається з тонкої фольги і приклеюється до колби лампи.

Слід зауважити, що люмінесцентна лампа зовсім не призначена для роботи на постійному струмі. При такому харчуванні світловий потік від неї з часом слабшає через те, що пари ртуті всередині трубки поступово збираються біля одного з електродів. Хоча, відновити яскравість світіння досить легко, потрібно лише перевернути лампу, помінявши місцями плюс з мінусом на її кінцях. А щоб зовсім не розбирати світильник, має сенс заздалегідь встановити в ньому перемикач.

Лампи денного світла (лдс) широко застосовуються для освітлення як великих площ громадських приміщень, так і в якості побутових джерел світла. Популярність люмінесцентних ламп обумовлена в більшій мірі їх економічними характеристиками. У порівнянні з лампами розжарювання у даного типу ламп високий ккд, підвищена світловіддача і більш довгий термін служби. Однак функціональним недоліком ламп денного світла є необхідність наявності пускового стартера або спеціального пускорегулюючого пристрою (пра). Відповідно завдання пуску лампи при виході з ладу стартера або при його відсутності є нагальною і актуальною.

Принципова відмінність лдс від лампи розжарювання в тому, що перетворення електроенергії в світло відбувається завдяки протіканню струму через пари ртуті, змішані з інертним газом в колбі. Струм починає протікати після пробою газу високою напругою, прикладеним до електродів лампи.

  1. дросель.
  2. колба лампи.
  3. люмінесцентний шар.
  4. контакти стартера.
  5. електроди стартера.
  6. корпус стартера.
  7. біметалічна пластина.
  8. нитки розжарення лампи.
  9. ультрафіолетове випромінювання.
  10. струм розряду.

Утворюється ультрафіолетове випромінювання лежить в невидимій для людського ока частини спектра. Для його перетворення в видимий світловий потік стінки колби покривають спеціальним шаром, люмінофором. Змінюючи склад цього шару можна отримувати різні світлові відтінки.
Перед безпосереднім запуском лдс електроди на її кінцях розігріваються проходженням через них струму або ж за рахунок енергії тліючого розряду.
Висока напруга пробою забезпечує пра, який може бути зібраний за відомою традиційною схемою або ж мати більш складну конструкцію.

принцип дії стартера

На рис. 1 представлено типове підключення лдс зі стартером s і дроселем l. К1, к2 – електроди лампи; с1 – косинусний конденсатор, с2 – фільтруючий конденсатор. Обов’язковим елементом таких схем є дросель (котушка індуктивності) і стартер (переривник). В якості останнього часто використовується неонова лампа з біметалічними пластинами. Для поліпшення низького коефіцієнта потужності через наявність індуктивності дроселя застосовують вхідний конденсатор (с1 на рис.1).

Рис. 1 функціональна схема підключення лдс

Фази запуску лдс наступні:
1) розігрів електродів лампи. У цій фазі струм тече по ланцюгу»мережа – l – к1 – s – к2 – мережа». У цьому режимі стартер починає хаотично замикатися / розмикатися.
2) у момент розриву ланцюга стартером s енергія магнітного поля, накопичена в дроселі l, у вигляді високої напруги прикладається до електродів лампи. Відбувається електричний пробій газу всередині лампа.
3) у режимі пробою опір лампи нижче, ніж опір гілки стартера. Тому струм тече по контуру»мережа – l – к1 – к2 – мережа». У цій фазі дросель l виконує роль реактивного струмообмежувального опору.
Недоліки традиційної схеми пуску лдс: звуковий шум, мерехтіння з частотою 100 гц, збільшений час пуску, низький ккд.

принцип дії епра

Електронні пра (епра) використовують потенціал сучасної силової електроніки і є більш складними, але і більш функціональними схемами. Такі пристрої дозволяють контролювати три фази запуску і регулювати світловий потік. В результаті підвищується термін служби лампи. Також, через харчування лампи струмом більш високої частоти (20÷100 кгц) відсутня видиме мерехтіння. Спрощена схема однієї з популярних топологій епра наведена на рис. 2.

Рис. 2 спрощена принципова схема епра
На рис. 2 d1-d4-випрямляч мережевої напруги, с-фільтруючий конденсатор, т1-т4-транзисторний мостовий інвертор з трансформатором tr. Опціонально в епра можуть бути присутніми вхідний фільтр, схема корекції коефіцієнта потужності, додаткові резонансні дроселі і конденсатори.
Повна принципова схема одного з типових сучасних епра приведена на рис 3.

Рис. 3 схема епра bigluz
У схемі (рис . 3) присутні основні вище названі елементи: мостовий діодний випрямляч, фільтруючий конденсатор в ланці постійного струму (с4), інвертор у вигляді двох транзисторів з обв’язкою (q1, r5, r1) і (q2, r2, r3), дросель l1, трансформатор з трьома висновками tr1, схема запуску і резонансний контур лампи. Дві обмотки трансформатора служать для включення транзисторів, третя обмотка входить до складу резонансного контуру лдс.

способи пуску лдс без спеціалізованого пра

При виході з ладу лампи денного світла можливі дві причини:
1) . В такому випадку досить замінити стартер. Цю ж операцію слід провести при появі мерехтіння лампи. В такому випадку при візуальному огляді на колбі лдс немає характерних затемнень.
2) . Можливо, перегоріла одна з ниток електродів. При візуальному огляді можуть бути помітні потемніння на кінцях колби. Тут можна застосувати відомі схеми запуску для продовження експлуатації лампи навіть з перегорілими нитками електродів.
Для екстреного запуску лампу денного світла можна підключити без стартера за схемою, наведеною нижче (рис. 4). Тут роль стартера виконує користувач. Контакт s1 замикається на весь період роботи лампи. Кнопка s2 замикається на 1-2 секунди для запалювання лампи. При розмиканні s2 напруга на ній в момент запалювання буде значно більше мережевого! тому при роботі з такою схемою слід проявляти підвищену обережність.

Рис. 4 принципова схема запуску лдс без стартера
Якщо потрібно швидко запалити лдс зі згорілими нитками напруження, то необхідно зібрати схему (рис. 5).

Рис. 5 принципова схема підключення лдс зі згорілою ниткою напруження
Для дроселя 7-11 вт і лампи 20 вт номінал с1 – 1 мкф з напругою 630 в.конденсатори з меншим номіналом використовувати не варто.
Автоматичні схеми запуску лдсБез дроселя припускають використання в якості обмежувача струму звичайної лампи розжарювання. Такі схеми, як правило, є умножителями і живлять лдс постійним струмом, що викликає прискорений знос одного з електродів. Однак підкреслимо, що такі схеми дозволяють деякий час запускати навіть лдс зі згорілими нитками електродів. Типова схема підключення люмінесцентної лампи без дроселя приведена на рис. 6.

Рис. 6. Структурна схема підключення лдс без дроселя

Рис. 7 напруга на лдс підключеної за схемою (рис. 6) до моменту пуску
Як бачимо на рис. 7 напруга на лампі в момент пуску доходить до рівня 700 в приблизно за 25 мс. Замість лампи розжарювання hl1 можна використовувати дросель. Конденсатори в схемі рис. 6 слід вибирати в межах 1÷20 мкф з напругою не менше 1000в. Діоди повинні бути розраховані на зворотну напругу 1000в і струм від 0,5 до 10 а в залежності від потужності лампи. Для лампи потужністю 40 вт буде досить діодів, розрахованих на струм 1.
Ще один варіант схеми запуску показаний на рис 8.

Рис. 8 принципова схема помножувача з двома діодами
Параметри конденсаторів і діодів в схемі на рис. 8 аналогічні схемі на рис. 6.
Один з варіантів використання низьковольтного джерела живлення наведено на рис. 9. На основі такої схеми (рис. 9) можна зібрати бездротову лампу денного світла на акумуляторі.

Рис. 9 принципова схема підключення лдс від низьковольтного джерела живлення
Для вищенаведеної схеми необхідно намотати трансформатор з трьома обмотками на одному сердечнику (кільці). Як правило, першої намотують первинну обмотку, потім головну вторинну (на схемі позначена, як iii). Для транзистора необхідно передбачити охолодження.

Висновок

При виході з ладу стартера лампи денного світла можна застосувати екстрений «ручний» запуск або прості схеми живлення постійним струмом. При використанні схем на основі помножувачів напруги є можливість запускати лампу без дроселя, використовуючи лампу розжарювання. Працюючи на постійному струмі, відсутня мерехтіння і шум лдс, проте зменшується термін служби.
У разі перегорання однієї або двох ниток катодів люмінесцентної лампи її можна продовжувати експлуатувати деякий час, застосовуючи згадані схеми з підвищеною напругою.

Денне освітлення-це економічний варіант, внаслідок чого є альтернативою традиційному освітленню. Використання люмінесцентних ламп зосереджено практично у всіх галузях, не виключено і застосування в побутових умовах. На сьогоднішній день таке джерело світла класифікують за яскравістю і відтінку випромінювання світла: холодний білий, теплий білий і жовтуватий тон. Однак, для безпеки і нормалізації роботи прийнято використовувати дросель для ламп денного світла.

Увага! купуйте люмінесцентний світильник виключно в спеціалізованих магазинах, запитуйте гарантію на прилад.

В першу чергу дросель забезпечує стабільну роботу ламп денного світла. Якщо ви випадково помітили почорніння на кінцях світильника, зверніть увагу, можливо несправність саме в стабілізаторі.

Дросель-це деталь, якою оснащена енергозберігаюча лампа. Функцією цього пристрою вважається контроль напруги на вихідних контактах джерела світла. Щоб світло в люмінесцентної лампі не згасав, необхідно створити баласт, він зможе підтримати струм в контактах світильника на оптимальному рівні. За стандартами виробництва баласт підключається послідовно, далі до нього паралельним шляхом під’єднують стартер (він відповідає за запалювання лампи).

Дросель для лам денного світла

Важливо! перегоріла лампа здатна працювати без дроселя, потрібен лише правильний алгоритм роботи.

Включення освітлювального приладу в електричну мережу тягне за собою вхід високої напруги, якого занадто багато для роботи, а дросель служить, як оптимізатор і пропускає лише потрібну кількість струму для світіння люмінесцентних ламп. Але, іноді, з метою перестраховки потрібно знати, як перевірити дросель лампи денного світла мультиметром, і оцінити якість, а також норму роботи пристосування. Також для цієї мети можна використовувати лампочку з патроном і двома вільними проводами. Їх під’єднують до контактів пристрою, якщо вони запаляться, отже, дросель знаходиться в робочому стані.

як підключити денну лампу без дроселя?

Пристрій, що забезпечує тривалу роботу люмінесцентної лампи позитивно впливає на внутрішній механізм, крім того, є окрема схема підключення денної лампи без дроселя.

Подібний експеримент можна проводити навіть з перегорілими елементами і використовуючи різні деталі.

  • якщо лампочка згоріла, розкриваємо її і виймаємо з неї схему. Зверніть увагу, колба при демонтажі пристрою повинна залишитися цілою і неушкодженою.
  • цю ж схему приєднуємо до звичайної лампі денного світла. Тобто робимо підключення провідників до обох сторін лампи, потім від схеми створюємо провід для вилки і встромляємо в розетку.
  • якщо люмінесцентний джерело запрацював, значить, досвід вдався.

Як ми бачимо досвід досить простий і робочий. До того ж, зустрічаються ще більш прості варіанти вирішення подібної проблеми, наприклад, підключення баласту до загального механізму енергозберігаючої лампи.

Лампа денного світла

Важливо! при підключенні лампи денного освітлення без дроселя, нитка розжарення не використовується!

Напевно вам стане в нагоді схема під’єднання лампи денного світла з дроселем. Цей варіант підійде при справній і працездатною схемою механізму. Насправді даний варіант доступний в двох варіантах, але більш доступним і легко реалізованим вважається спосіб, при якому використовуються всі змістовні деталі люмінесцентної лампи, а саме, стартер, дросель і ємність, в яку надходить стандартна напруга домашньої мережі.

Для новачків не рекомендується проводити ремонт дроселя самостійно, а іноді це зробити неможливо, ідеальний спосіб-це зробити повну заміну стабілізатора. Якщо у вас в планах бездроссельное включення люмінесцентних ламп, важливо дотримуватися єдиної схеми для всіх пристроїв подібної дії.

робочий механізм дросельної плати

За зовнішнім виглядом пристрій являє собою циліндр в металевому корпусі. Його потужність обов’язково збігається з гранично допустимою робочою потужністю енергозберігаючої лампи. У здатності дроселя входить обмеження подачі електричного струму, що запобігає перегорання електродів лампочки.

Робота дроселя відбувається в парі зі стартером, окремо вони не здатні забезпечити потрібні функції.

Схема підключення дроселя

Розглянемо, як вони діють при включенні денного освітлення:

  • відбувається запуск стартера;
  • електроди розігріваються і відбувається подача електричного струму до діючого механізму приладу;
  • за рахунок цього виконується, нагрів біметалічної пластини стартера;
  • після прогріву контактів, струм приходить до дроселя;
  • дросель накопичує струм, відбувається пробивання газу, і лампа починає світитися.

В процесі роботи економною лампи з працездатним стартером і стабілізатором, відбувається рівномірний розподіл напруги, якщо спостерігається прихід надструмів або витоку струму.

Важливо! підключення лампи денного світла без дроселя не може давати гарантії на тривале функціонування приладу.

види дроселів люмінесцентного освітлення

На сьогоднішній день електриками визнані тільки два види пристроїв, які відмінно працюють з механізмом енергозберігаючих світильників.

  1. електромагнітний дросель — цей тип приладу включається послідовно з люмінесцентною лампою. Даний варіант не працює від холодного старту і вимагає установки стартера.
  2. електронний дросель-це елемент, який винайдений не так давно. Переважною рисою вважається проста схема підключення пристрою. З подібною установкою знижується мерехтіння лампи і її пульсація.

Термін експлуатації подібних пристосувань найчастіше залежить від забезпечених умов для роботи. Варто відзначити, що діапазон температур не повинен варіюватися не на один градус від значень +5-+55°с.

Електрична схема підключення декількох ламп денного світла з дроселем