Збірка педалі фузза «zvex mastotron» своїми руками

63

Вітаю всіх зайшли!

Компанія zvex відома своїми визначними примочками-фуззами, серед музикантів користується великою популярністю fuzz factory, побудована на германієвих транзисторах, а також wooly mammoth. Фузз-ефект перевантаження, проте його звук значно відрізняється від звичайний овердрайвів і дісторшенов, він більш «зернистий», втім, тут важко чи описати словами, набагато інформативніше подивитися приклади на відео або порівняти наживо, зібравши своїми руками кілька різних примочок. Схеми фуззів часто дуже прості і побудовані на 2-3 транзисторах з невеликою кількістю обв’язки, те ж саме стосується і примочки «mastotron», спроектованої тією ж компанією zvex. Її схема представлена нижче.

Хтось називає mastotron приборканою версією fuzz factory, але як би там не було, обидві примочки дуже варіативні в платі створення різного звуку завдяки наявності цілих 5 ручок, проте mastotron, на відміну від fuzz factory, не вимагає для побудови рідкісних германієвих транзисторів. Використовуються тут два малопотужних кремнієвих транзистора npn структури, підійдуть такі, як 2n2222, bc547, кт3102, 2n3104 і багато інших аналогічні. З огляду на, що у різних транзисторів різні параметри, можна експериментувати, встановивши на платі цангові колодки і пробуючи різні варіанти, більш, того, транзистори q1 і q2 не обов’язково повинні бути однаковими. З огляду на, що збірка педалей своїми руками дає можливість підбору компонентів, нерозумно цим не скористатися в пошуках «свого» звуку. Примочка містить цілих п’ять ручок управління, зверніть увагу, що один потенціометр на 5 ком має зворотно-логарифмічну характеристику (rev log), це необхідно для найбільш плавної настройки. З огляду на, що назад-логарифмічні потенціометри досить рідкісні, його можна замінити на звичайний лінійний, або на логарифмічний, для збереження плавності, однак тоді доведеться перевернути потенціометр і настройка буде здійснюватися у зворотний бік. На виході схеми можна побачити тумблер, який дозволяє варіювати ємність розділового конденсатора, це вплине на рівень низьких частот в звуці. До слова, дана примочка може з успіхом застосовуватися не тільки з звичайний електрогітарою, але і бас-гітарою завдяки тому, що практично не зрізає низькі частоти.

Зібрати примочку можна на макетній платі або туррет-борді, прямокутній платі, по краях якої закріплені туррети — контакти, на які напаюються радіодеталі. Такий спосіб актуальний для лампових схем, в даному ж випадку найпростішим, надійним і компактним способом буде виготовлення звичайної друкованої плати методом лут. Друкована плата прямокутної форми і має місця для установки всіх 5-ти потенціометрів, що дозволить уникнути зайвої локшини з проводів. Нижче можна побачити плату відразу після виготовлення, на фото представлено відразу кілька плат, так як автор за один раз витравлював плати відразу для декількох своїх проектів. Сторона плати, протилежна від доріжок пофарбована світловідбиваючою фарбою-цей елемент не несе ніякого практичного сенсу, однак дозволяє зробити плату візуально приємніше, особливо якщо сам текстоліт має поверхню в подряпинах.

Далі на плату встановлюються деталі, в останню чергу — потенціометри і всі дроти. Конденсатори ємність до 1 мкф за схемою краще брати плівкові — за словами багатьох музикантів, вони найкращим чином працюють в звукових схемах, не вносячи додаткових спотворень, все електролітичні конденсатори беруться на напругу 16-25в. Транзистори, як вже було сказано, при бажанні можна підібрати на слух по найбільш приємному звучанню, варто відзначити, що кращим чином в даній схемі будуть працювати транзистори з високим коефіцієнтом посилення (hfe), в діапазоні 250-300, з ними перевантаження буде більш сильним. Виміряти hfe можна за допомогою як мультиметра, спеціальний режим для цього є навіть у багатьох бюджетних моделях, так і за допомогою простого саморобного вимірювача. Зовнішній вигляд зібраної плати представлений нижче.

Зараз примочку вже можна випробувати на слух, приєднавши проводами гнізда 6,3 мм для підключення входу і виходу, і подавши живлення 9..12в, однак проект не можна вважати закінченим, поки плану не поміститися в корпус. Він буде служити одночасно механічним захистом і екраном від наведень, тому його потрібно з’єднати з землею схеми. Силумінові корпуси на зразок b013, g0124, часто використовувані для саморобних педалей дуже важко залудити, тому землю до корпусу можна під’єднати через металеву кнопку або корпус потенціометра, підпаявши невелику перемичку з плати.

На корпусі свердляться всі отвори, під ручки управління, гнізда входу-виходу, гніздо живлення, тумблер, кнопку 3pdt пасивного байпаса, тумблер, світлодіод. Сам світлодіод на корпусі кріпиться завдяки спеціальному утримувачу. До оформлення корпусу можна підійти творчо, тоді примочка буде радувати не тільки вуха, але і очі, в даному випадку автор використовує при оформленні російські фрази і написи, що вельми концептуально, враховуючи специфіку звуку примочки. Вдалої збірки!

Джерело (source)